Цената на суровия петрол се стабилизира в сряда, след като в последните три търговски сесии суровината поевтиня, а инвеститорите осмислят предупрежденията от големи американски банки за трудни перспективи за 2023 г., които отново подсилиха опасенията около търсенето, пише Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поскъпва леко с 0,09%, или 0,07 долара, до 79,42 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) намалява с 0,05%, или 0,04 долара, до 74,21 долара за барел.
Оптимизмът на пазара около разхлабването на противоепидемичните мерки в Китай бързо бе изтрит от данните за търговския баланс на страната, които показаха намаляващ износ. Главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Group Inc. Дейвид Соломон каза, че вижда „предстоящи трудни времена“.
Сътресенията на пазара продължават, като WTI се насочва към първото си поредно тримесечно намаление в цената от средата на 2019 г. насам, докато централните банки продължават да затягат паричната политика. Инвеститорите се опитват и да преценят последиците от ограниченията на Г-7, наложени върху руския петрол в отговор на войната в Украйна. Поевтиняването на „черното злато“ е на фона на намаляваща ликвидност, като това предизвиква волатилност.
Рецесионните опасения „обхванаха пазара, докато трейдърите осмислят паричното затягане“, каза Джеймс Уистлър, управляващ директор във Vanir Global Markets Pte в Сингапур. „Също така виждаме ранно оттегляне на ликвидността, като трейдърите излизат от позиции след силно волатилна година“, допълни експертът.
В отговор на ценовия таван на Запада от 60 долара за барел Русия обмисля да наложи ценово дъно за международните си продажби на петрол. Москва може или да наложи фиксирана цена за своите барели, или да определи максималните отстъпки спрямо международни бенчмаркове, на които те могат да бъдат продадени.
В сряда Китай допълнително разхлаби противоепидемичните мерки, включително разрешавайки карантина в домашни условия и премахване на определени изисквания за тестване.
Американският петролен институт съобщи, че щатските резерви на суров петрол са намалели с над 6 млн. барела миналата седмица, според лица, запознати с данните. Официалната статистика предстои да бъде публикувана по-късно в сряда.
*Към 09:53 ч. българско време