„Основата на икономиката е доста стабилна, защото издържа това агресивно вдигане на лихвите. Вече се вижда охлаждане, но веднага настъпи и промяна в тона на Федералния резерв”, коментира той.
Ачев посочи, че за Съединените щати очакванията са за много малък ръст на икономиката през 2023 година – между половин и 1%, такава е и прогнозата за 2024 година.
„За Европа и особено за еврозоната очакваме лека рецесия през първите шест месеца на следващата година, но след това отново връщане към ръст на икономиките“, обясни мениджърът.
Що се отнася до рисковете, които ще влияят на международните пазари, Ачев отбеляза, че държавите и регионите, които са самостоятелно енергийно осигурени, ще имат предимство.
Той сподели интересния факт, че 2022 г. е едва третата година в историята, когато са спаднали всички класове финансови активи. „Но кризата предлага и възможности. В облигациите се откриват изключително добри възможности. За първи път има очаквана положителна доходност и в облигации с инвестиционен рейтинг, по-ниско рискови облигации, включително и в правителствени облигации”, е мнението на експерта.
Има ли отдръпване на инвеститорите на българския пазар? Какви са инвестиционните възможности през следващата година и как ще се развиват ESG инвестициите? Как ще се представят догодина развиващите се пазари? Защо Амунди очаква по-добри резултати за икономиката на Китай?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие” може да гледате тук.