Турция сложи край на цикъла си на парично разхлабване в четвъртък, след като за пореден път се поддаде на влиянието на държавния глава Реджеп Тайип Ердоган и понижи лихва до едноцифрено равнище, предава Bloomberg.
Комисията по парична политика към банката, водена от управителя Сахап Кавчиоглу, намали основната лихва от 10,5% до 9% в съответствие с прогнозите на анализаторите, анкетирани от медията.
В свое изявление комисията посочва, че „сегашната лихва е адекватна“ и че е решила „да сложи край на цикъла лихвени понижения, започнал през август“.
Четвъртото поредно понижение подчертава позицията на аутсайдер на Турция в годината, в която централните банки предприеха най-агресивното и синхронизирано парично затягане от 40 години насам в отговор на инфлационните шокове.
Анкара предприема обратни ходове, водена от нетрадиционните виждания на президента Реджеп Тайип Ердоган, че по-ниските лихви имат силата да понижат инфлацията. Преди днешното решение паричното разхлабване достигна 350 базисни пункта въпреки инфлацията, ускорила се до над 85% - движения, заради които Турция е втора след Аржентина в Г-20 по инфлационен натиск.
От 2018 г. насам Ердоган има голямо влияние върху централната банка, като уволни и тримата предшественици на Кавчиоглу заради приемането на позиция, която той смяташе за недостатъчно гълъбова*. Влиянието му стана още по-очевидно тази година, когато той настоя за по-ниски лихвени проценти, за да стимулира икономиката преди изборите чрез по-евтини заеми. Дори инфлацията, която е вече 17 пъти на целевото равнище, не успя да спре президента.
Прогнозите на регулатора са инфлацията в страната да е около 65% до края на годината, като това са значително по-оптимистични прогнози спрямо тези на много икономисти.
*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.
преди 2 години Няма да мине много време докато фалират. Още един ход, който ще подхрани инфлацията и до 1г може да стане 100%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар