Цената на петрола се стабилизира във вторник, докато инвеститорите внимателно следят сигналите от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, носещи общото название ОПЕК+, пише Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 0,88%, или 0,77 долара, до 88,22 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се задържа без промяна спрямо нивото си на затваряне в предходната търговска сесия от 79,73 долара за барел.
Ден по-рано медийни публикации твърдяха, че ОПЕК+ обсъжда увеличение на добива за заседанието си следващия месец. От Саудитска Арабия обаче отрекоха това да е така. Енергийният министър на страната Абдулазис бин Салман каза в свое изявление, че „сегашното намаление от 2 млн. барела дневно ще продължи до края на 2023 г.“.
Под светлината на прожекторите продължава устойчиво да стои Китай и бъдещето на търсенето в най-големия вносител на „черно злато“ в света. През уикенда страната отчете първите си смъртни случаи от около шест месеца насам, причинени от коронавируса. Строгите ограничителни мерки и блокиранията вредят на потреблението, а това създава опасения около инвеститорите, след като няколко седмици по-рано имаше спекулации, че Пекин може да разхлаби ограниченията. В понеделник бяха отчетени 27 307 случая на новозаразени, което е малко под достигнатия през април връх.
Цената на суровия петрол се понижи този месец, подложена на низходящ натиск от опасенията около търсенето. Предстои в началото на декември да влязат в сила още санкции на Европейския съюз (ЕС) срещу Москва заради инвазията ѝ в Украйна. От Г-7 планират да въведат ценови таван на руските горива, но все още няма детайли как точно ще проработи тази идея.
Въпреки оставащите две седмици преди санкциите на ЕС да влязат в сила, Москва вече е загубила над 90% от пазара си сред северните страни на блока. Русия не планира да прави доставки към страни, които одобрят подобни ограничения.
*Към 10:08 ч. българско време