Фондовите пазари отвъд Океана завършиха на зелена територия последната сесия за тази седмица. Настроение на търговията донесоха прогнозите, че скоро Федералният резерв вероятно ще отслаби монетарната си политика, пише CNBC. В четвъртък статистиката показа, че инфлацията в САЩ през октомври се повишава по-бавно от очакваното и сега очакванията са, че централната банка ще преосмисли следващото увеличение на основната лихва.
Широкият индекс S&P 500 записа силна седмица с ръст от около 6%, което е най-доброто му постижение от юни насам. Сесията затвори при стойност на индекса от 3992,93 пункта, което е повишение от 0,92% спрямо четвъртък. За Dow Jones повишението днес е скромно - в рамките на 0,1% до 33 747,86 пункта, а технологичният Nasdaq затвори търговията при 11 323,33 пункта, или увеличение от 1,88%. За седмицата Dow Jones добави 4%, а Nasdaq - почти 8 на сто.
Данните за инфлацията, разпространени в четвъртък (10 ноември) доведоха до резки скокове и за трите водещи индекса на Wall Street и те записаха най-добри дневни постижения за последните две години.
Ръстовете днес бяха ограничени от шока, свързан с проблемите около FTX. Компанията съобщи, че се готви за фалит и поиска защита от кредиторите си. Но от друга страна Китай съобщи, че ще премахне част от ограниченията, свързани с коронавируса, което подкрепи търговията.
Сред големите печеливши днес е Walgreens Boots Alliance, чиито акции поскъпнаха с повече от 7% до 41,26 долара за брой, след като Deutsche Bank препоръча на своите клиенти купуват акции от козпанията. Акциите на Intel поскъпнаха с малко над 2% до 30,43 долара за брой.
На петролните пазари двата основни сорта петрол отчетоха ръст от малко под 3%, след като Китай съобщи за разхлабване на Covid-режима, но не успяха да преодолеят загубите от началото на седмицата, на фона на очакваното свиване на потреблението в Китай.
Европейският Brent затвори търговията с цена от 95,99 долара за барел, което е повишение от 2,5 на сто. За седмицата обаче контрактите се търгуват с 2,6% по-евтина, изчислява Market Watch. Лекият суров петрол (WTI) поскъпна с 2,9% до 88,96 долара за барел, но за седмицата цената му намалява с почти 4 на сто.
Търговията с петрол е под влиянието и на по-ниската стойност на щатския долар. На валутните пазари едно евро се разменя за 1,0356 долара, а стойността на британския паунд вече достига 1,184 долара.
Златото се търгува за 1769,60 долара за трой унция, като доставките поскъпнаха с 0,9% в рамките на деня. Седмицата обаче е най-успешната за ценния метал от юли 2020 година насам.