На пазара на злато се случва глобална миграция, тъй като западни инвеститори се отказват от благородния метал, докато азиатски купувачи се възползват от намаляващата цена, за да купуват евтини бижута и кюлчета, пише Bloomberg.
Растящите лихви, които намаляват привлекателността на златото като инвестиция, означават, че големи обеми от метала напускат трезорите във финансови центрове като Ню Йорк и се насочват на изток, за да отговорят на търсенето на пазара на злато в Шанхай и на Капалъ чарши в Истанбул.
В действителност те не могат да бъдат придвижени достатъчно бързо.
Логистични проблеми в комбинация с приумици на пазара, затрудняват трейдърите да насочат достатъчно кюлчета там, където има търсене. В резултат на това златото и среброто се продават с необичайно големи бонуси спрямо глобалната бенчмаркова цена на някои азиатски пазари.
„Стимулът за притежаване на злато е много по-нисък. Сега той отива от запад на изток“, коментира Джоузеф Стефанс, ръководител на търговията в компанията за рафиниране и търговия със злато MKS PAMP. „Опитваме се да отговорим на това възможно най-добре“, допълва той.
Ротацията на метала по света е част от цикъла на пазара на злато, който се повтаря от десетилетия – когато инвеститорите се оттеглят и цените намаляват, се появяват азиатските купувачи и скъпоценните метали се насочват на изток, помагайки за стабилност на цената на златото във времена на слабост.
След това, когато в крайна сметка златото отново поскъпне силно, голяма част от него се завръща и стои в банкови трезори под улиците на Ню Йорк, Лондон и Цюрих.
След като достигнаха връхна точка през март, цените на златото се сринаха с 18%, тъй като агресивното повишаване на лихвите от Федералния резерв накара финансови инвеститори масово да се освобождават от актива.
Над 527 тона злато са излезли от трезори в Ню Йорк и Лондон, които подкрепят двата най-големи западни пазара от края на април, сочат данни на CME Group и Асоциацията на пазара на злато в Лондон.
В същото време растат доставките в големи азиатски потребители на злато като Китай, чийто внос е достигнал четиригодишен връх през август. Азиатският нетен внос на злато от Запада от април насам. Графика: Bloomberg LP
Макар че много злато се насочва на изток, то все още не е достатъчно, за да отговори на търсенето. Златото в Дубай и Истанбул или на борсата за злато в Шанхай се търгува при многогодишни бонуси спрямо лондонския бенчмарк в последните седмици, признак, че купуването надвишава вноса, отбелязва MKS PAMP.
„Търсенето обикновено се увеличава, когато цените намаляват“, коментира Филип Клапуик, управляващ директор на базираната в Хонконг консултантска компания Precious Metals Insights. „Купувачите искат да придобиват метала на по-ниска цена, но във въпросния местен физически магазин може да няма достатъчно наличен метал, когато цените намаляват, затова местните бонуси нарастват“, допълва той.
Златото в Тайланд също се търгува с бонус спрямо цените в Лондон заради липсата на предлагане и слабостта на местната валута, отбелязва Джити Тангситпакди, президент на Асоциацията на търговците на злато в Тайланд.
В Индия среброто привлича големи бонуси. Разликата в цената на двата скъпоценни метала нарасна неотдавна до един долар, над три пъти повече от обичайното ниво, съобщава консултантската компания Metals Focus.
„В момента търсенето на сребро е огромно, тъй като трейдърите се презапасяват“, казва Чираг Шет, основен консултант на компанията в Мумбай. „Бонусите може да останат завишени по време на сезона на празниците, който приключва с Дивали“, допълва той.
Според анализатори голяма част от ценните метали, които захранват апетита на Азия, идват от трезори, управлявани от CME Group, която подкрепя фючърсните пазари в Ню Йорк.
Пазарни изкривявания в началото на пандемията предизвикаха голям ръст на цените там, принуждавайки банките да създават големи запаси, за да покриват фючърсните си позиции. В последните месеци златото се търгуваше с отстъпка на фючърсния пазар Comex спрямо Лондон и тези запаси сега се използват, за да отговорят на азиатското търсене.
Но процесът може да върви бавно, отчасти защото азиатските купувачи предпочитат еднокилограмови кюлчета пред тези с по-големи размери. За да запълнят стандартна кутия за доставка от 25 кг., физическите търговци трябва да получат доставка от няколко фючърси върху златото на Comex, често включващи кюлчета в различни складове.
Трейдъри съобщават, че се натъкват и на други логистични предизвикателства, които допринасят за високите бонуси в Азия.
„Товаренето на злато на кораби или самолети е малко по-трудно, отколкото преди. Това наистина е класически пример за търсене, което значително надвишава предлагането“, коментира Стефанс.
преди 2 години мормално, със злато се къчат само мангггали, индийци и мутри... утайката на човешкия вид! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Толкова глупости събрани на едно място отдавна не бях виждал. То вече и с просто око се вижда, че движението на цената на хартиеното злато и сребро менте надолу изобщо не влияе на физическото, освен последното да поскъпне леко. Отчаяно искат хората да ви доставят поръчаните кюлчета, ама тия пусти вериги за доставки - или самолетите не достигат или няма достатъно контейнери, иначе са ви подготвили банкерите планини от злато и сребро, просто куриерите се излагат отговор Сигнализирай за неуместен коментар