Турция ще се опита да набере средства от облигационния пазар за първи път от март насам с продажбата на т. нар. сукук (ислямски финансов сертификат от типа на облигациите, бел. ред.) на фона на растящите разходи по заеми в световен мащаб и понижения на кредитния ѝ рейтинг.
Страната е избрала Citigroup Inc, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Capital и HSBC Holdings Plc за управлението на продажбата на 3-годишния дълг, съобщава Bloomberg.
Последният път, когато Турция се обърна към чуждестранните инвеститори с предлагането на сукук, бе през февруари, когато взе назаем 3 млрд. долара с доходност от 7,25%. После взе други 2 млрд. долара чрез продажбата на еврооблигации през март, с което сумата от международните пазари стана 5 млрд. долара при цел от 11 млрд. долара.
„Тригодишен суверенен сукук е рядкост. Добър ход е да се съкрати времето“ на облигацията, коментира Мохамед Ахсан, управляващ директор за лихви и фиксирана доходност на Mashreq Bank в Дубай. Според него интерес ще има от ислямски купувачи, най-вече фондове, които имат ликвидност.
Продажбата е факт на фона на растящи разходи по вземания и следва няколко последователни понижения на кредитния рейтинг на страната. S&P Global Ratings намали турския суверенен рейтинг, изпращайки го дълбоко на територията „боклук“ миналата седмица, посочвайки свръхразхлабената парична политика на страната сред причините.
С насърчаването на президента Реджеп Ердоган Турската централна банка намали основната си лихва до 12% въпреки инфлацията, която се движи над 80%. Валутата отбелязва поевтиняване от 28% спрямо долара от началото на годината.