Европейските акции приключиха последната за седмицата сесия с рязък спад след серията лихвени решения на централните банки.
Индексът Stoxx 600 изтри 2,34% до 390,4 пункта. В Германия DAX се понижи с 1,97% до 12 284,19 пункта, във Франция CAC 40 отписа 2,28% до 5 783,41 пункта, а във Великобритания FTSE 100 записа спад от 1,97% до 7 018,6 пункта.
Акциите на компаниите от петролния и газов сектор и сектора на основните ресурси отчетоха най-силни понижения – повече от 5% за всеки от секторите. Банковите акции паднаха средно с 3,6%, като Credit Suisse загуби 12,4 до рекордно ниско ниво на цената на акциите.
Правителството на Обединеното кралство обяви редица данъчни облекчения, като страната се готви и за рецесия. Британският паунд поевтиня с 3% спрямо долара до 1,0919 долара в часовете след обявяването на новината.
Централната банка на Англия повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта в четвъртък – седмото поредно увеличение. Институцията смята, че икономиката на Обединеното кралство вече е в рецесия.
Също в четвъртък Швейцарската национална банка повиши своя референтен лихвен процент до 0,5%, промяна, която слага край на ерата на отрицателни лихви в Европа.
Междувременно Федералният резерв на САЩ вдигна лихвите със 75 пункта и подчерта, че ще продължи да увеличала лихвените нива. Това подклажда опасения за влизане в рецесия на икономиката на страната.
На икономическия фронт данни показват, че спадът на бизнес активността в еврозоната се е задълбочил този месец, като икономиката на региона вероятно е изпаднала в рецесия, защото потребителите ограничават разходите на фона на кризата с ръста на цените.
„Предвид низходящите рискове и високата степен на несигурност, всичко върви към свиване на икономическата активност в еврозоната през следващите тримесечия“, казват икономисти от ODDO BHF. Те допълват, че Германия е изпаднала в рецесия през третото тримесечие.
HSBC Private Banking and Wealth Management предупреждава инвеститорите да избягват европейските акции заради енергийната криза на Стария континент, която вещае тежка зима. Макроикономическите перспективи в Европа са мрачни, тъй като прекъсванията на доставките и въздействието на войната на Русия в Украйна върху цените на енергията и храните продължават да задушават растежа и принуждават централните банки да затягат агресивно паричната политика, за да овладеят инфлацията.
Въпреки че Европа е по-евтин пазар от САЩ, разликата на съотношението цена/печалба - оценките на компаниите въз основа на текущата цена на акциите им спрямо печалбите им на акция, не „компенсира допълнителния риск“ за инвеститорите, посочват икономистите.