Поредната експлозия на цените на газа стресна инвеститорите в акции в Европа. Половин час след началото на търговията водещият германски индекс DAX спадна с 2,9% до 12 677 пункта. Водещият индекс за еврозоната EUROSTOXX50 се понижи с 2,1% до 3470 пункта. В Лондон FTSE 100 е надолу с 0,73% до 7228,21 пункта, а в Париж CAC 40 се понижава с 2,38% до 6019,72 пункта, предава CNBC.
Фючърсите върху природния газ в Северозападна Европа, които отразяват цената на горивото на пазара на едро, скочиха с над 30% в началото на търговията в понеделник до 279 евро за мегаватчас. Те остават под най-високата си стойност, регистрирана в края на август. Преди няколко седмици тази стойност временно надхвърли 340 евро, а след това спадна до 214 евро. Причината за този спад на цените: преди няколко дни правителството на Германия обяви, че е напълнило газовите си хранилища и вече не желае да купува газ "на всяка цена". Ако цената на природния газ не достигне предишните върхове от над 300 евро, това ще бъде добър знак и ще се отрази положително на настроението в икономиката.
Контролираното от руската държава газово дружество „Газпром" удължи спирането на потоците през „Северен поток" късно в петък. Москва заяви, че това се дължи на технически проблеми. Европейските правителства определиха решението като икономическа атака в отмъщение за подкрепата им за Украйна.
През уикенда правителствата на Швеция и Финландия предложиха гаранции в размер на милиарди долари на компаниите за комуналните услуги, за да предотвратят срив в търговията с енергия. Политиците се опасяват, че загубата на вноса през „Северен поток" може да доведе до допълнителен скок в цените на електроенергията и да натовари комуналните услуги с парични плащания към борсите за търговия с енергия, които те трудно могат да изпълнят. Вълна от неуспешни плащания може да подкопае финансовата стабилност, смятат политиците.
„Това ще доведе до нещо като Lehman Brothers в енергийната индустрия", заяви в неделя министърът на икономиката на Финландия Мика Линтиля.
През уикенда коалиционното правителство на Германия също представи пакет от мерки за облекчаване на енергийните разходи. То иска да го финансира с планирано намаляване на извънредните печалби. За тази цел коалицията предвижда „таван на приходите за електроцентралите с ниска разходна база".
Този план води до значителни загуби в цените на акциите на RWE и Eon. Акциите на двете компании за комунални услуги се обезцениха съответно с 3 и 2,3%. В предборсовата търговия акциите се сринаха с повече от 7%.
Има и негативни новини от мениджърите на листваните на борсата компании. Тези мениджъри, наричани „вътрешни лица на компаниите“, са закупили забележително малко акции от собствените си компании през август. В същото време дружествата са докладвали пред органа за финансов надзор Bafin повече продажби на тези „инсайдъри“.
Сдържаността им е лош знак за Dax. През май те все още бяха оптимистично настроени, но през юни и юли членовете на управителните и надзорните съвети са купили малко акции на собствените си дружества - и те с право са били предпазливи.
Бързо решение на енергийната криза не се вижда, предупреждава пред N-tv Наим Аслам, главен пазарен анализатор в брокерската къща AvaTrade. Затова Европа е заплашена от икономическа катастрофа, пояснява той.
Това отново генерира срив и в цената на акциите на доставчика на газ Uniper, който и без това изпитваше затруднения поради липсата на руски доставки. Акциите на групата от Mdax се сринаха с 11,6%. Тъй като компанията ще трябва да покрие нуждата си от природен газ от други източници в краткосрочен план, загубите ще достигнат 100 млн. евро на ден при сегашните цени, изчисляват анализаторите на банка Credit Suisse.
*Актуално към 11 часа
преди 2 години Ну, ета сделали, но плахая вест е че повече няма какво да спираме ат Мордоре. Сейчас трябва да спираме да ядем. Отивам на поле да крада картошки от нива на съсед, а патом ще разбия склад на кооператив да открадна малко гречка, идет тежкие времена! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години 1.1 млрд куб метра на месец...Часовникът вече все по-силно тиктака за кремълската дружина на Хаяско... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Последни опити на рубашките да задържат ситуацията...Оттук нататък вече почти нямат лостове за въздействие, след като СП 1 спря напълно.Реакцията на пазара е доста пресилена, предвид на това, че по СП 1 преди спирането му течаха само около 20% от капацитета му, около 1.2-1.3 млрд куб метра на месец.Само първите два плаващи терминала,които монтират в момента в Германия, и които ще влязат в употреба през декември и януари, ще доставят около 13 млрд куб метра на година, или 1.1 млрд куб метра отговор Сигнализирай за неуместен коментар