Ръстът на цените на горивата и възобновените пътувания след затварянията заради коронавируса увеличават продажбите на „Петрол“ АД и извеждат холдинга на печалба за полугодието. Това се вижда от консолидирания отчет на компанията, публикуван на сайта x3news.com.
Общите приходи на групата достигат 331,044 млн. лева към края на юни в сравнение с 217,662 млн. лева към края на юни 2021 г., като се увеличават с над 52%.
За периода април-юни приходите възлизат на над 203,8 млн. лева спрямо 127,3 млн. лева за януари-март, като нарастват с 60%. Увеличението е заради поскъпването на горивата и другите стоки, които дистрибутира и продава дружеството, както и активизирането на пътуванията след пролетта.
Основен дял от приходите на групата имат приходите от стоки (над 99% от всички приходи), които възлизат на почти 320,4 млн. лева към края на юни, като се увеличават с 34% на годишна база.
Дружеството повишава приходите и от продажбите на дребно, и от продажбите на едно. Продажбите на дребно за полугодието са за 274,8 млн. лева в сравнение с208,3 млн. лева за полугодието на 2021 г., или с 32% повече.
В сегмента продажби на едро приходите на компанията достигат почти 51,2 млн. лева спрямо почти 6,9 млн. лева година по-рано, или над 7 пъти повече на годишна база. С този ръст приходите от продажби на едро заемат все по-голям дял от общите приходи на „Петрол“ – 15,6% към края на юни спрямо 4,5% към края на юни 2021 г., за сметка на продажбите на дребно (84%).
Групата посочва, че до края на юни 2022 г. вече оперира и 15 обекта на самообслужване, които намаляват разходите за комунални услуги и въглеродния отпечатък. Плановете са броят им да се удвои до две години. Проучват се и варианти за доставчици на горива от трети страни с цел диверсифициране на руските доставки и ограничаване на негативните ефекти от войната в Украйна и санкциите срещу Русия.
Общите разходи на „Петрол“ за първата половина на 2022 г. нарастват до 330,6 млн. лева в сравнение с почти 221 млн. лева за същия период на миналата година, или с почти 50% на годишна база.
Увеличение има при всички разходни пера, с изключение на разходите за външни услуги, които намаляват до малко под 15 млн. лева от малко над 17 млн. лева (12%). Спадът е заради продължаващото предоговаряне на търговски договори – главно за наеми и разходи за ремонт и поддръжка.
Компанията отчита печалба след данъци в размер на 471 хил. лева в сравнение със загуба от 3,2 млн. лева година по-рано.
В последната година акциите на дружеството почти удвояват стойността си.
Свързани компании: