Цената на петрола остава относително стабилна, докато инвеститорите претеглят тревогите за икономическото забавяне, от една страна, и бичите сигнали за пазара от САЩ и ОПЕК, от друга, съобщава Bloomberg.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват с 0,2% до 93,84 долара за барел. От своя страна, американският лек суров петрол West Texas Intermediate се разменя за 88,16 долара за барел, което е ръст от 0,06%.
Фючърсите са напът да запишат седмично поевтиняване, тъй като страховете за забавяне на икономическия ръст остават надвиснали над пазара. Очакванията за ядрена сделка и повече петрол от Иран също засилват мечото настроение.
То обаче е компенсирано до известна степен от доклад на американската Администрация за енергийна информация, според който резервите суров петрол на САЩ са намалели със 7,06 млн. барела миналата седмица, износът се е увеличил до рекордни стойности, а търсенето на бензин е нараснало до най-високото си равнище тази година.
Суровият петрол се търгува близо до най-ниската си цена от шест месеца насам, след като изтри целия ръст заради войната в Украйна. В същото време налице са сигнали, че затягането на пазара отслабва. Въпреки това новият генерален секретар на ОПЕК Хайтам ал-Гаис заяви, че капацитетът за допълнително производство става все по-оскъден и е уверен, че търсенето ще се увеличи по-нататък през годината.
„Пазарът изглежда е малко по-бичо настроен, що се отнася до търсенето“, казва Даниел Хинс, старши анализатор на Australia & New Zealand Banking Group Ltd. „Макар да виждаме търсенето да намалява на сезонна основа нещата изглеждат много по-затегнати през четвъртото тримесечие“, допълва той.
Износът на американски суров петрол е достигнал 5 млн. барела на ден миналата седмица, задминавайки връх, достигнат едва преди месец, показват данни на американската Администрация за енергийна информация. Средният обем на доставен бензин за четири седмици – паралелен показател за търсенето – е нараснал до около 9,1 млн. барела на ден.
* Информацията е актуална към 9:40 ч.