Повечето борсови индекси в Европа записаха сесия на зелено в четвъртък, докато инвеститорите осмисляха решението на Федералния резерв на САЩ и данните за щатската икономиката, пише CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 добави 1,09% към стойността си, или 4,65 пункта, до 432,77 пункта.
Германският бенчмарк DAX се увеличи с 0,88%, или 115,73 пункта, до 13 282,11 пункта.
Френският показател CAC40 нарасна с 1,3%, или 81,27 пункта, достигайки 6339,21 пункта.
Във Великобритания измерителят FTSE100 бе единственото изключение макар и с незначителен спад от 0,04% до ниво от 7345,25 пункта.
В сряда Федералният резерв на САЩ одобри лихвено повишение от 75 базисни пункта (б.п.) за втори пореден месец. В традиционната пресконференция след заседанието управителят на ведомството Джером Пауъл отново демонстрира ястребовия* си тон, но призна, че "в даден момент" ще е подходящо темпът на лихвени повишения да се забави.
Данните ден по-късно показаха, че щатската кномика се е свила с 0,9% през второто тримесечие на годината - значителна разлика спрямо очакванията на Dow Jones за ръст от 0,3 на сто.
Отрицателният резултат маркира второ поредно тримесечие на икономически спад - знак, че икономиката на страната може да навлиза в рецесионен период.
"Въпреки че пазарът премина през възход в сряда, не смятаме, че е вероятно да има устойчиво подобрение на нагласите, докато Фед не види достатъчно доказателства за спад в инфлацията, които да сигнализират, че се вижда краят на лихвените повишения", коментира Марк Хефъли, главен инвестиционен директор в UBS Global Wealth Management.
Влияние на инвеститорите оказват и финансовите отчети на компаниите. Ценните книжа на Barclays поевтиняха с 1,60% след отчетен близо 50-процентен спад на печалбата.
Акциите на петролния гигант Shell поскъпнаха с под процент, докато тези на TotalEnergies изтриха 3,33% от стойността си.
*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.