Цената на суровия петрол се покачва, след като данните от ден по-рано показаха значителен спад в щатските резерви на суровината, а инвеститорите осмисляха и възможността за по-бавен темп на затягане на паричната политика от Фед, пише Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 1,18%, или 1,26 долара, до 107,88 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се увеличава с 1,53%, или 1,49 долара, до 98,75 долара за барел.
Щатските резерви на "черно злато" са намалели най-силно от края на май, докато износът е достигнал рекордно равнище, сочат правителствените данни. Спредът между WTI и Брента се разшири тази седмица, след като прекъснатите руски доставки затегнаха пазара в Европа.
В сряда Федералният резерв на САЩ одобри второ поредно лихвено увеличение в размер на 75 базисни пункта (б.п.), като сигнализира, че в даден момент темпът на затягане ще се забави. В последните седмици петролният пазар внимателно следеше ходовете на централната банка поради опасения, че агресивното покачване на лихвите може да доведе до рецесия и да свие търсенето.
Към момента фючърсите върху WTI са поскъпнали с около 30% тази година въпреки волатилната търговия, характеризирана с резки обрати и ниска ликвидност. Компаниите в бранша публикуват финансовите си отчети за второто тримесечие, като предстои Shell Plc да го направи в четвъртък.
"Коментарът на (управителя на Фед Джером) Пауъл облекчи част от инфлационните опасения, подобрявайки цялостния апетит за рискови активи, включително за петрол", каза Уил Сънчил Юн, базиран в Сеул старши суровинен стратег в VI Investment Corp. По думите му суровината вероятно ще продължи да се търгува за около 100 долара за барел.
Според данните на Администрацията за енергийна информация в САЩ запасите на страната на суров петрол са намалели с 4,52 млн. барела миналата седмица, докато износът е достигнал рекордните 4,55 млн. барела дневно. Запасите на бензин също са записали спад от 3,3 млн. барела.
*Към 09:48 ч. българско време