Финансовият отчет на Goldman Sachs, който показа по-добри от очакваното резултати на банката за второто тримесечие, подобрява инвеститорските нагласи в понеденик, като оцветява щатските борсови индекси в зелено в началото на търговската сесия, пише CNBC. Междувременно опасенията за по-агресивен Федерален резерв също намаляват, което спомага за настроенията на пазара.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average добавя 0,61%, или 191,14 пункта към стойността си, до 31 479,4 пункта.
Широкият измерител S&P 500 нараства с 0,9%, или 34,84 пункта, до 3898 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite се увеличава с 1,51%, или 172,6 пункта, до 11 625,02 пункта.
В понеделник американската банка Goldman Sachs Group отчете по-малък от очакванията 48-процентов спад на печалбата за второто тримесечие, смекчен от силата на търговията с инструменти с фиксирана доходност. В резултат на това финансовата институция добавя 4,22% към капитализацията си. Печалбата на Bank of America съшо надмина прогнозите, заради което акциите на компанията поскъпват с 1,29%.
Предстои след края на търговската сесия IBM да публикува своя финансов отчет.
"Очакваме волатилността да остане висока, докато пазарът прескача между преценяването на рецесионния риск и възможностите за меко приземяване с всяко постъпване на данни", написа Скот Хронърт от Citi в своя скорошна бележка.
Въпреки нарастващите рецесионни опасения прогнозите са компаниите в S&P 500 да запишат годишен ръст от 4,2% на печалбата си през второто тримесечие на 2022 г., според консенсусните очаквания на анализатори, събрани от FactSet.
Предстои тази седмица други големи компании също да обявят резултатите си, в т.ч. Johnson & Johnson, Netflix, Lockheed Martin, Tesla, United Airlines, Union Pacific, Verizon и др.
Цената на златото нараства с над 13 долара до 1717,4 долара за тройунция. Доходността по 10-годишните щатски облигации достигна ниво от 2,976%.
За разлика от предходните седмици, в началото на тази инвеститорите залагат, че ходовете на Федералния резерв няма да са толкова агресивни. Медийна публикация на Wall Street Journal в неделя показа, че банката може да повиши лихвите със 75 базисни пункта (б.п.), вместо с прогнозираните от някои пазарни участници 100 б.п.
Марк Хефъли, главен инвестиционен директор в UBS Global Wealth Management, посочи, че също има очаквания за висока волатилност.
"Пазарите вероятно ще останат волатилни през следващите месеци, заедно с търговията, базирана на надежди и опасения относно икономическия растеж и инфлацията", написа Хефъли в своя бележка към клиенти.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 4,88%, или 4,94 долара, до 106,1 долара за барел. Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се увеличава с 4,72%, или 4,61 долара, до 102,2 долара за барел.
*Към 17:02 ч. българско време