Руското финансово министерство „напълно" е покрило своите задължения по две емисии еврооблигации, деноминирани в щатски долари, като е превело 12,51 милиарда рубли (234,5 милиона долара) на Националния депозитар за разплащания на Русия (NSD), предаде Ройтерс, позовавайки се на съобщение на министерството.
Извършени са лихвени плащания по еврооблигации, които са с падеж съответно през 2027 и 2047 г.
Руският финансов министър Антон Силуанов заяви, че неговата страна не е в състояние на дефолт по външния си дълг, макар да е извършила плащане в рубли по еврооблигации, деноминирани в щатски долари, предава БТА.
В сряда президентът на Русия Владимир Путин подписа указ, с който се установяват временни правила, съгласно които ще бъдат изплащани задълженията по външния дълг на Русия.
Руското финансово министерство обяви, че спазва процедурата, установена с указа на Путин. Тя предвижда превод на суми в рубли към Националния депозитар за разплащания на Русия. След това тези рубли ще бъдат изплащани на държателите на руски облигации. Инвеститорите ще трябва да си открият банкови сметки в руска валута, за да си получат парите, обявиха от финансовото министерство в Москва, отбелязва Ройтерс.
На въпрос на журналисти как Русия ще се защити от твърденията, че новата схема на разплащане поставя страната в състояние на дефолт по външния й дълг, руският финансов министър отговори: „Всички ще продължат да говорят това, което им изнася".
преди 2 години Въпросът е по-скоро западът как ще се защити от фактите, че опитва умишлено да вкара Русия в несъществуващ и абсурден дефолт, като и пречи да си плати и по този начин ощетява (западът) собствените си инвеститори? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Там поне указите идват от самата страна и са в полза на странта - При нас е по зле положението управляват ни по телефона от чужбина и редовно не в наша полза отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Смешна държава , управлява се с укази ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар