Основните щатски индекси започват сесията в сряда на червена територия на фона на геополитическите рискове и очакваното публикуване на протоколите от последното заседание на Федералния резерв, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 230,13 пункта до ниво от 34 750,45 пункта. Широкият измерител S&P 500 е надолу с 0,81% до равнище от 4434,96 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite отбелязва спад от 1,34% до ниво от 13 954,13 пункта.
ViacomCBS е най-големият губещ в S&P 500 със спад от над 19%, след като компанията съобщи, че се ребрандира като Paramount Global, за да се съсредоточи върху стрийминга. Компанията обяви и по-слаби от очакванията резултати за тримесечието.
Книжата на Wynn Resorts поевтиняват с над 2%, след като операторът на казина надмина очакванията за приходите си, но обяви по-голяма от прогнозите загуба на акция.
Компанията майка на Facebook Meta Platforms отчита спад от около 2% след съобщенията, че технологичният гигант е въвел нови корпоративни ценности в пореден опит да повиши духа на деморализираните си служители.
Пазарите са движени основно от притесненията заради конфликта между Русия и Украйна и плана на Федералния резерв за повишаване на лихвите.
При най-новите геополитически развития представители на НАТО обвиниха Русия в сряда, че струпва войски по границата с Украйна.
Цените на енергията, които са чувствителни към новините, тръгнаха рязко нагоре в сряда, като природният газ поскъпва с над 4%, а петролът – с над 1%.
Индексът Cboe Volatility, известен като „индикатора за страха“ на Wall Street, отбелязва ръст от 2% и е над нивото от 26 пункта.
В макроикономически план продажбите на дребно са нараснали с 3,8% през януари, показаха данни на министерството на търговията в сряда. Икономисти очакваха докладът да покаже, че продажбите са нараснали с 2,1% през януари след спада от 1,9% през декември.
В момент, когато инфлацията се ускорява рязко, Wall Street очаква протоколите от януарското заседание на Федералния резерв, които ще бъдат публикувани по-късно в сряда.
Резюмето може да се окаже остаряло, тъй като заседанието се проведе преди публикуването на новите икономически данни. Но инвеститорите ще очакват нови знаци за броя и размера на повишенията на лихвите, както и подробности по плана за ограничаване на баланса.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 2,038% и 2,353%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, е надолу с 0,11% до 95,88 пункта. Еврото поскъпва с 0,09% до 1,137 долара, а паундът с 0,35% до 1,358 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняват с 0,12% до 115,47 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола възстановява загубите в сряда на фона на информациите за възможно оттегляне на някои руски части около Украйна. Влияние върху пазара оказват също ограниченото предлагане и възстановяването на търсенето на гориво.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват с 1,69 долара до 94,97 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI са нагоре с 1,48 долара до 93,55 долара за барел.
Американските фючърси върху златото остават стабилни на ниво от 1858,30 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17,20 ч. българско време.