IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС инвестира над 380 млн. евро в 133 нови проекта в подкрепа на екологичния преход

В България ще се изпълняват три проекта – опазване популацията на черния лешояд, чисти отпадъчни води в КЦМ и обучение при строителство на енергийно ефективни сгради

22:00 | 21.10.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС

Европейската комисия (ЕК) отпусна над 380 млн. евро за 133 нови проекта в Европа в рамките на програмата LIFE за околната среда и действията по климата, съобщиха от изпълнителната институция на Европейския съюз. Проектите допринасят за широк спектър от цели на Европейския зелен пакт в областта на климата, енергетиката и околната среда.

Инвестициите ще окажат трайно въздействие върху околната среда, икономиката и благосъстоянието на всички европейци, посочват от ЕК. Проектите обхващат всички области на програмата LIFE: кръгова икономика и подобряване на качеството на живот; природа и биологично разнообразие; устойчивост спрямо изменението на климата, смекчаване на изменението на климата, управление и информация; и преход към чиста енергия.

България ще се възползва от три проекта в сферите „Природа и биоразнообразие“, „Околна среда и ресурсна ефективност“ и „Преход към чиста енергия“.

Природозащитни организации, лесовъди и ловци в България и Гърция ще си сътрудничат за опазване на популацията от лешояди Cinereous vulture. Целта е при изпълнението на проекта LIFE Rhodope Vulture да се запази в Европа евразийският черен лешояд. С помощта на проекти в областта на природа и биологичното разнообразие на програмата LIFE до 2030 г. ще се подкрепя прилагането на Директивата за птиците, Директивата за местообитанията и стратегията на ЕС за биологичното разнообразие.

С друг проект у нас трябва да се намали концентрацията на кадмий в промишлени отпадъчни води (LIFE RECAD). Като най-голям производител на олово и цинк в България "КЦМ Пловдив" ще въведе нови техники за извличане на метали от промишлени отпадъчни води в завода си в Пловдив, за да предотврати замърсяването с цинк, кадмий и олово в близката зона от Натура 2000 на река Чепеларе. Предвижда се компанията да намали четирикратно изхвърлянето на кадмий.

По проекта DiVIRTUE в България ще се разработват схеми за обучение за декарбонизация на сгради с използване на виртуална реалност. Студенти и строителни специалисти ще използват виртуална и добавена реалност (VR/AR), за да придобият нови умения за декарбонизация на застроената среда. Схемите за обучение ще бъдат осъществени в пет държави по теми, посочени в националните пътни карти за квалификация на умения BUILD UP. С тях ще се повишават знанията и уменията на специалистите и работниците в строителството при изграждане на сгради с нулеви въглеродни емисии в унисон с измененията на директивите за енергийната ефективност, енергийните характеристики на сградите и възобновяемите енергийни източници.

От ЕК напомнят, че през 32-годишното си съществуване програмата LIFE е съфинансирала над 6 хил. проекта за действия в областта на околната среда и климата в целия ЕС и асоциираните държави.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:13 | 21.10.24 г.
Най-четени новини
Още от Финанси виж още

Коментари

Финанси виж още