"Банковата криза не е приключила, напрежението като цяло в потреблението само ще се развива – очаквам пазарите в САЩ да са по-ниско към края на годината. Но всичко зависи от данните - какво ще прави Федералният резерв и дали няма да се счупи още нещо", посочи експертът.
Девитцкий съобщи, че гигантските пет компании, които движат индексите, отчитат по-добри от очакваните печалби, но за сметка на съкращения на работници и спад на вътрешни инвестиции, като темповете на растеж на тези компании също са спаднали.
„Таванът на дълга в САЩ ще бъде вдигнат, но за момента наблюдаваме шоу, а пазарите не са напрегнати по този повод“, очаква инвестиционният анализатор. Според него притеснително е, че доходността по едномесечните американски облигации надвиши 5%, което прави цялата крива до 10-годишните облигации обърната и показва нарастващия стрес във финансовата система.
Девитцкий смята, че затягането все повече ще затруднява възможността на компаниите да рефинансират своите дългове, а има доста големи обеми през 2024 и 2025 г. „Разминаването в политиките на ЕЦБ и Фед ще върне курса евро/долар към по-стандартни нива с укрепване на еврото, но дисбалансът в банковата система остава, като може да бъде спрян единствено от спад в отлива на депозити“, прогнозира той.
В коментар за данните за охлаждащ се пазар на труда в САЩ анализаторът обясни, че те са били посрещнати положително от пазарите, но е възможно да бъдат преразгледани през следващите месеци. "Започва да намалява броят на отворените позиции в сектори като финанси, логистика и транспорт, производство. Фирмите лека-полека спират да търсят нови работници, което може да сигнализира забавяща се активност", добави Девитцкий.
Коя е голямата причина за упоритата инфлация в ЕС? Ще се промени ли потребителското поведение в САЩ, така че да спадне инфлацията? Ще продължи ли Фед да повишава лихвите?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.