Министерският съвет прие Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021 – 2027 г. на Министерството на иновациите и растежа, съобщи пресцентърът на МИР. Тя е условие за предоставяне на България на достъп до ресурсите до двете европрограми за България по линия на МИР – Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г. с бюджет 3 млрд. лева и Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 г. с бюджет малко над 2 млрд. лв.
Общият бюджет на програмите е над 5 млрд. лв. Освен обществено обсъждане на проекта на стратегията, МИР проведе и регионални срещи със заинтересованите страни по нея, преди приемането ѝ, в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен и Габрово.
Стратегията има пет приоритетни тематични области, които да развият капацитета на страната ни – IT, мехатроника и микроелектроника, биоикономика и биотехнологии, креативни индустрии и дигитализация, кръгова и нисковъглеродна икономика. За да се възползва бизнесът максимално от финансиране по предстоящите процедури по тях, трябва да се насочи приоритетно към петте тематични области, които стратегията предвижда. Това ще носи предимство на българските предприятия при оценяването им след кандидатстване по мерките от програмите.
„Информатика и Информационни и комуникационни технологии (ИКТ)“ е един от най-бързо развиващите се сектори в икономиката, насочен към разработване на софтуерни и информационни системи, както и сектор с висок експортен потенциал, привличащ значителни чуждестранни инвестиции.
Втората област - „Мехатроника и микроелектроника“, обхваща проектирането, технологията, производството и експлоатацията, и приложението на мехатронните системи и интегралните схеми (чиповете) в широк спектър от сектори. Сред тях са информационните технологии, комуникации, автомобилостроене, машиностроене, аерокосмическа индустрия, земеделие, медицина, битова електроника. Пример за мехатронен подход с доказан потенциал за страната са автоматизираните машини и системите за роботизация и автоматизация.
„Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“ е с насоченост към иновациите в областта на чистото производство/производството на биопродукти – храни, козметика, лекарства, произведени от български суровини и предлагане на медицински, лечебни и възстановителни услуги.
Четвъртата област е „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ – модернизиране на индустриите и бизнес секторите с творчески принос, обновяване на градските и селските райони, проектиране на продукти и услуги, произвеждане и дигитализиране на съдържание.
„Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“ се насочва към намаляване на потреблението на ресурсите във всички икономически сектори и сфери на обществен живот, стимулиране на кръгова икономика (произведи-използвай- изхвърли), повишаване на ресурсната, и в частност, енергийната производителност при следване на принципите на кръговата икономика и стимулиране внедряването на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни технологии.
Визията на стратегията е България да се развие като център за средно- и високотехнологични иновации в стратегически области с утвърден капацитет и пазарни позиции. Целта е в страната ни да се подпомогне и утвърди устойчива, модерна и иновативна предприемаческа екосистема. Това включва и подобряване на научноизследователската система и иновационно представяне на предприятията.
Представеният проект на иновационната стратегия е доразвито и актуализирано издание на документа от програмния период 2014-2020, разработено в съответствие с целите за устойчиво развитие на ООН и шестте приоритета на Европейската комисия за 2019- 2024 г. Сред тях са Европейският зелен пакт, Европа подготвена за цифровата ера, Икономика в интерес на хората, По-силна Европа на световната сцена, Утвърждаване на европейския ни начин на живот и Нов тласък за европейската демокрация.