Очаква се да има забавяне на набирането на пари във фондовете за рисково и дялово финансиране и това ще се отрази и в инвестирането в стартъп компании. Но при набирането и разпределението на капитал няма гигантски спад - той е в рамките на 20 процента. Това каза Павел Езекиев, съосновател и управляващ партньор в Neo Ventures и водещ в телевизионното стартъп състезание "Дръзките", в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
Bloomberg TV Bulgaria организира първото у нас телевизионно стартъп състезание "Дръзките", като кандидатстването за участие в него е до 14 август 2022 година.
„Състезание като "Дръзките" би могло да даде повече видимост на хората, чиито идеи все още не са приети от венчър кръговете в България, но чрез менторите и журито, които дават безплатно своето време, напътствия и контакти, това може да се промени и това начинание да се превърне в нова платформа, която да извади на бял свят много нови идеи, които да са бъдещи еднорози", каза събеседникът.
"Иновациите не спят. Преживял съм три подобни кризи, започвайки с 2007 година, когато фалира Lehman Brothers, имаше един сериозен застой. Но периодът, в който в момента се намираме, не може да се сравни с този от преди 10-15 години, защото сумите, които се инвестират в рискови фондове, са десетки пъти повече. Най-добрите идеи ще продължат да намират своето признание и своите капитали", категоричен е гостът.
Относно стартъп средата на Балканите Езекиев каза, че регионът все още е непозната територия за глобалния инвеститорски интерес. „Въпрос на време е и въпрос на това да останем дръзки, защото най-успешни са дръзките хора, които не се предават, въпреки войната, инфлацията, качващите се лихвени проценти", посочи Езекиев.
В България функционират жизнени и финансирани от рискови местни фондове около 200-250 компании и вярвам, че процентът на успешните ще се покачи рязко през следващите 12-18 месеца, категоричен е събеседникът.
Какво може да последва от продължаващото противопоставяне Изток-Запад? Поставя ли променящата се среда на финансиране фондовете в по-добра позиция по отношение на по-ниските оценки, с които се влиза? Ще има ли допълнително изчакване преди решението за инвестиции? Коя е компанията, която се развива най-бързо в портфолиото на Neo Ventures?
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.