IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Стойностите на хотелите в Атина растат най-бързо в Европа

Париж остава най-скъпият хотелски пазар на Стария континент

17:20 | 01.04.25 г.
Снимка: Pixabay.com
Снимка: Pixabay.com

Атина е европейският град с най-силен ръст на стойността на хотелите през 2024 г., сочи годишният индекс за стойността на хотелите на компанията HVS, цитиран от онлайн изданието World Property Journal.

Стойността на хотелите в гръцката столица е нараснала с 11,8% благодарение на достъпните цени в сравнение с други европейски градове, ръстът на приходите от налична стая (RevPAR) и запазването на инвеститорския интерес.

След Атина се нареждат Лисабон, Мадрид и Единбург с ръстове от 6% до 8%, който се дължи на силния приток на посетители, пътуващи с развлекателна цел. Германските пазари, включително Мюнхен, Франкфурт, Берлин и Хамбург, отчитат постепенно възстановяване на корпоративното търсене, като стойностите на хотелите са се повишили съответно с 4,8%, 3,4%, 2,8% и 0,9%.

Южна Европа води по ръст на стойността на хотелите, като много от пазарите са се възстановили почти изцяло на нивата от 2019 г. Източна Европа отчита втория по сила растеж, като възстановяването на пазарите в региона набира инерция.

Общо за Европа стойностите на хотелите са се увеличили с 2% през 2024 г. благодарение на ниските лихви, скромния ръст на приходите от налична стая и стабилното търсене на пътувания в Европа от международни посетители.

Ръстът на стойностите на хотелите, като някои пазари надминават нивата от 2019 г., е подкрепен от връщането на заетостта на равнището преди пандемията, подобряването на приходите от храни и напитки и постепенното възстановяване в сегмента на конферентния туризъм.

Макар че представянето на хотелите в Европа остава силно, а цените се стабилизираха, 2024 г. изправи операторите пред значителни предизвикателства, включително големи геополитически събития и свързани с климата нарушения на дейността. Въпреки че разходите за заплати нарастват над инфлацията, разходите за комунални услуги постепенно намаляват, а други разходи се нормализират.

„Макар че ценовият натиск остава притеснение за хотелиерите, маржовете стават по-сигурни, тъй като инфлацията се забавя. Скромният ръст на приходите от налична стая и по-ниските лихви също допринесоха положително за стойностите на хотелите“, отбелязва Табита Уаткинс, съавтор на индекса на HVI.

Париж остава най-скъпият хотелски пазар в Европа, като оглавява класацията на компанията, следван от Лондон, Цюрих, Рим, Флоренция и Женева.

„Продължаващото търсене на пътувания в Европа превръща региона в световен туристически център с над 50 млн. допълнителни нощувки, отчетени през 2024 г. спрямо 2023 г., близо половината от които са дошли от международни посетители“, казва Маргерита Ривети, консултант в HVS Лондон и съавтор на доклада.

Но HVI предупреждава, че макар перспективите пред хотелите в Европа да остават силни, отслабването на долара може да се отрази отрицателно на региона предвид ролята на САЩ като ключов пазар за посетители, а възможни мита може да ускорят отново инфлацията.

„Освен това геополитически промени като отслабване на трансатлантическия съюз може да имат значителни последици за хотелската индустрия занапред“, отбелязва Софи Перет, управляващ директор на HVS в Лондон. „Влошаването на дългогодишни западни съюзи засилва несигурността“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:17 | 01.04.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още