IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Как ЕС може да гарантира достъпни жилища?

Нужни са повече инвестиции и по-малко бюрокрация, счита еврокомисарят по енергетика и жилища Дан Йоргенсен

21:41 | 31.03.25 г. 2
Снимка: Emilio Parra Doiztua/Bloomberg
Снимка: Emilio Parra Doiztua/Bloomberg

Европейската комисия и Европейският парламент се опитват да разрешат жилищната криза в ЕС.

Нарастващите цени на имотите наред с недостига на налични жилища затрудняват все повече достигането до достъпни домове. Положението е критично.

„Нуждаем се от повече усилия за създаване на повече инвестиции в жилищния сектор. Трябва също така да прегледаме други регулации, които днес пречат на възможността за изграждане на повече жилища“, коментира еврокомисарят по енергетиката и жилищата Дан Йоргенсен пред Euronews и призова за „по-малко бюрокрация“.

Наемите в блока са нараснали с 22%, а цените на жилищата – с 48%, между 2010 и 2023 г., по данни на Евростат. Строителните разходи са се повишили с 52% през същия период, сочат още данни на статистическата служба.

Европейската комисия, евродепутати и редица заинтересовани страни започнаха диалог в Брюксел в търсене на решение на кризата на европейско ниво.

Обхватът на проекта е широк, обсъждат се проблеми като недостига на жилища, социални жилища, енергийна бедност, недостиг на работна ръка в строителния сектор и препятствия пред получаването на разрешения за строеж.

ЕС проявява особен интерес към въздействието на краткосрочните наеми, които съставляват почти една четвърт от ваканционните имоти под наем.

„Със сигурност ще прооучим ролята на краткосрочните наеми. От една страна, те са голяма възможност за някои хора да посещават различни страни, а за други да имат доходи, да отдават стая или жилище за ограничено време“, казва Йоргенсен.

„От друга страна, те водят до огромни проблеми в някои градове, където хората са принудени да напускат домовете си, за да ги превърнат в така да се каже бизнес машини вместо да бъдат обикновени жилища“, допълва той.

Сред обсъжданите мерки са използването на европейско фанансиране за строителството на социални жилища и създаването на паневропейска платформа за набиране на служители за решаване на проблема с недостига на работна ръка в строителния сектор.

Няма универсално решение

Неотдавна Европейският парламент създаде специална комисия за жилищната криза в ЕС и се очаква тя да отправи препоръки на Комисията в рамките на година.

Нейният председател Ирене Тинали настоява, че няма „универсална рецепта“ за гарантиране на достъпно жилище в ЕС.

„В някои райони проблемът може да е свързан най-вече с търсенето, в други той може да е в предлагането, а видът на предлагането варира. Има места, където новото строителство е немислимо и трябва да се работи върху съществуващата инфраструктура чрез ремонтирането и преустройството ѝ. Има райони, където проблемът може да се смекчи чрез строителство“, допълва тя.

Между 2007 и 2019 г. възрастта, на която повечето европейци напускат дома на родителите си, е нараснала от 26 на 28 години.

Но жилищният пазар не е пряко контролиран от ЕС, а това означава, че той има ограничено пространство за маневри.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:41 | 31.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 0
Biso
преди 2 дни
А спада в покупателната способност на хората? Това няма ли значение? Като база за размисъл може да се вземе ситуацията в Германия. За периода 2005-2017 покупателната способност на хората е спаднала с 18% по дани на института IFO в Мюнхен. Много консервативно може да добавим още 12% за последните 5 години и имаме 30% намалена покупателна способност. Съответно и жилищата са недостъпни, и пестене от отопление, и много други ограничения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
corner
преди 2 дни
#Нуждаем се от повече усилия за създаване на повече инвестиции в жилищния сектор# ...... отдавна чакам момента когато хората ще спрат да инвестират в имоти , а ще купуват акции на военната и зелана индустрии .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още