IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Кои страни може да последват Испания в ограничаването на чуждестранните купувачи на жилища?

Гърция, Франция и Португалия също се борят с жилищна криза и може да прибегнат до по-високи данъци върху покупките на имоти от чужденци

13:00 | 23.02.25 г.
Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg
Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg

След като Испания предложи неотдавна данък от 100% за купувачите на жилища извън ЕС, нарастват притесненията, че други големи европейски страни като Гърция, Франция и Португалия може да последват примера ѝ, пише Euronews.

Ново изследване на компанията 1st Move International, специализирана в преместванията, предупреждава, че този сценарий може да има големи последици за имотния сектор в ЕС, тъй като би затруднил купувачите извън съюза, включително британците, да придобиват втори дом в чужбина.

По данни на компанията през 2024 г. Португалия, Испания, Франция и Германия са били сред най-популярните дестинации за преместване на британски купувачи. Но по-строгите ограничения и нарастващите разходи може да доведат до появата на други по-благосклонни към чуждестранните купувачи локации.

„Решението на Испания да наложи данъци на чуждестранните купувачи на имоти създава значителен прецедент, а други страни със значителен туризъм като Франция, Гърция и Португалия обмислят сходни мерки“, коментира Майк Харви, управляващ директор на 1st Move International.

„Макар че тези политики целят да решат проблема с недостига на жилища, те може да имат нежелани последици – да засегнат дигиталните номади, пенсионерите и междунаодните купувачи, които допринасят за местните икономики“, допълва той.

Как възможен имотен данък от 100% би повлиял на европейските икономики?

Страни като Франция, Гърция и Португалия вече трябва да се справят със свръхтуризъм, който повиши цените на наемите и направи много по-трудно за местните жители да намерят достъпно жилище.

Испания съобщи, че ще прекрати програмата си „златна виза“ на 3 април тази година. Програмата, известна също като местожителство срещу инвестиция, позволява на чуждестранни граждани да пребивават законно в Испания в замяна на инвестиция. Тя може да бъде направена в имот, държавни облигации или акции на компании.

Програмата ще бъде прекратена в отговор на жилищната криза в Испания и цели да направи недвижимите имоти по-достъпни за местните жители.

Гърция, Португалия и Франция също предприемат действия за борба със свръхтуризма като ограничаване на краткосрочните наеми, съсредоточаване върху по-устойчиви практики в туризма и насърчаване на не толкова популярни и нишови туристически дестинации.

Но тези страни все пак разчитат силно на туризма, както и на чуждестранните инвестиции, особено в имотния сектор, за да подкрепят икономиките си. Затова имотен данък от 100% може да има обхватни последици за икономическия растеж, особено ако не бъде развито едновременно алтернативно генериране на доходи и на инвестиции.

„Данък от 100% върху покупките на имоти от чужденци може да навреди на конкурентоспособността и икономическата стабилност на Гърция. Страната вече се бори с натиска върху жилищния пазар, като забрани нови разрешителни за краткосрочни наеми в ключови квартали на Атина. Нови промени може да намалят инвестициите и да засегнат както имотния пазар, така и местната икономика.

„Туризмът във Франция допринася за около 9% от брутния вътрешен продукт с 66,4 млрд. евро през 2023 г. под формата на приходи от туризъм, ръст със 110% спрямо 2020 г. Допълнителни данъци за чуждестранните купувачи може да подложат пазара на натиск, забавяйки инвестициите в имоти и туризма“, коментира Харви.

Туризмът в Португалия допринася за 15% от БВП на страната, достигайги 25,1 млрд. евро през 2023 г. с прогнозни приходи от 66,5 млрд. евро до 2034 г. Но с въвеждането на нови имотни данъци за чуждестранни купувачи този растеж може да бъде изложен на опасност. „Португалия остава водеща дестинация за британците, но въвеждането на допълнителни данъци може да подкопае интереса, засягайки както имотния пазар, така и по-широката икономика“, отбелязва Харви.

Накъде може да се насочат британските купувачи?

С повишаването на данъците и несигурността за разходите в популярни европейски дестинации редица британски купувачи се насочват към по-далечни места в чужбина.

По данни на 1st Move International между 2022 и 2024 г. САЩ, Австралия, Канада и Нова Зеландия са водещите дестинации за установяване на британците. Сред останалите са Кипър, Южна Африка, Сингапур, Саудитска Арабия и Каймановите острови.

По-добрите възможности за кариера и заплащане, по-ниските данъци, по-доброто качество на живот и природа са някои от движещите фактори, които карат британците да се местят. По-ниските разходи за живот и липсата на езикова бариера в много от тези страни също са увеличили привлекателността им.

„Кипър става все по-популярен избор за британците, които искат да се преместят. Вътрешните ни данни показват, че островът е на шесто място сред най-търсените дестинации между 2022 и 2024 г. Той предлага страхотен средиземноморски начин на живот, включително слънчево време, достъпен живот и приятна обстановка“, коментира Харви.

„С големия брой местни жители, които говорят английски, данъчните придобивки за чужденците, спокойната и все пак изпълнена с живот атмосфера, ясно е защо Кипър набира популярност като водеща дестинация за хората, които се стремят към  динамичен начин на живот в чужбина“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:00 | 23.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още