Европа привлича работниците обратно в офисите си по-бързо от САЩ. Ново проучване обаче показва, че репутацията на Стария континент за по-зелени офис сгради вече не е съвсем вярна, пише Bloomberg.
През последните пет години интензивността на енергопотреблението в американските офис сгради е спаднало с 20,2%, което е над понижението от 18,3% в Европейския съюз (ЕС), показва анализ на базираната в Сан Диего, щата Калифорния Measurabl, която следи емисиите от недвижимите имоти. Интензивността на енергопотреблението е количеството енергия, което сградата използва на квадратен фут годишно.
Резултатът е изненадващ предвид факта, че Европа обикновено се възприема като лидер по отношение на устойчивостта на имотите. Това общоприето схващане се дължи на множеството регулации, които изискват страните членки на ЕС да постигат по-строги цели за енергийна ефективност. Правилата на САЩ обикновено се определят на ниво щат и град.
„Говорим за темпове на промяна“, показващи малко по-бърз напредък при офисите в САЩ, казва Сара Анзингер, старши вицепрезидент по капиталовите пазари в Measurabl. Резултатите отчасти отразяват факта, че европейските компании връщат служителите си в офисите по-бързо след пандемията от Covid-19, тъй като по-голямата заетост на офисите често означава по-голямо потребление на енергия, казва тя.
Съгласно правила, които влязоха в сила миналата година, до края на десетилетието наемодателите в Европа трябва да свият емисиите на парникови газове с поне 60% спрямо нивата от 2015 г. Това изискване води до огромни разходи за обновяване и потенциално големи отписвания.
В жилищния сектор ремонтите, които трябва да отговарят на новите стандарти, могат да струват на наемодателите от 10 хил. до 30 хил. евро на апартамент, показва скорошен доклад на S&P Global Ratings. Това може да накара някои собственици на сгради да отложат обновяването, което ще затрудни постигането на целите на ЕС.
„Възвръщаемостта от тази инвестиция е доста дългосрочна“, казва Мари-Од Виал, кредитен анализатор в S&P. „Някои собственици може да са по-заинтересовани да направят по-краткосрочни инвестиции, които носят по-бърза възвръщаемост.“
Проучването на Measurabl се основава на действителни показания на измервателни уреди за използваното пространство – например етаж или апартамент – от почти 3400 сгради в Европа и почти 12 хил. сгради в САЩ. То показва, че макар ЕС да е постигнал значителен напредък в областта на правенето на недвижимите имоти по-зелени между 2019 и 2024 г., САЩ са постигнали като цяло сравними резултати през същия период.
Според данните на Measurabl интензивността на потреблението на енергия в складовете е намаляла с 16,6% в САЩ в сравнение с 11,8% в ЕС. При търговските площи спадът от 21,8% в Европа надхвърля понижението от 13,6%, отчетено за САЩ.
Най-голяма е разликата в жилищния сектор, където намалението от 19,1% в Европа е много по-голямо от спада от 5,6% в САЩ. По-бързият темп в ЕС отразява намаляването на потреблението на енергия от домакинствата след нахлуването на Русия в Украйна и последвалия скок на цените на енергията, казва Анзингер.
Разликата в посоките на континентите е подобна и при сравнението на интензивността на въглеродните емисии. Този показател включва произхода на енергията, използвана в дадена сграда: ско по-голяма част от нея идва от възобновяем източник като слънцето или вятъра, интензивността на емисиите намалява.
На тази основа понижението в САЩ се равнява на спада при офисите и складовете в Европа, но резултатите на ЕС са по-добри в секторите на търговията на дребно и жилищното строителство.
Европа все още е далеч от значителното намаляване на огромния въглероден отпечатък на застаряващия сграден фонд. Според изчисленията само 1% от сградите в региона се реновират всяка година.
При сегашните темпове е малко вероятно ЕС да постигне целите си за декарбонизация на сградите дори ако емисиите от електроснабдяването продължават да намаляват, смятат от S&P.