IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Испания въвежда още ограничения за борба с жилищната криза

Премиерът на страната предлага гражданите на страни извън ЕС да плащат данък от 100% върху покупките на жилища

12:21 | 14.01.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Испания иска гражданите на страни извън Европейския съюз да плащат данък от 100% върху покупките на жилища в страната. Този ход може да засегне купувачи от Великобритания и Латинска Америка, съобщава Bloomberg.

„За да получим представа, само през 2023 г. граждани на страни извън ЕС са купили около 27 хил. къщи и апартаменти в Испания и не са го направили, за да живеят в тях, не са го направили, за да живеят семействата им в тях, направили са го, за да спекулират, да спечелят пари от тях, не можем да позволим това в условията, в които живеем“, коментира премиерът Педро Санчес в Мадрид.

Предложението на правителството за данък от 100% за покупките на жилища от граждани на страни извън ЕС ще бъде изпратено в парламента. Планът е вдъхновен от данъчни режими в Дания и Канада, допълни испанският премиер.

Голямото средиземноморско крайбрежие на Испания е популярна дестинация за чужденци, които търсят ваканционно жилище, а Балеарските острови са една от най-популярните локации. Британските граждани са най-голямата група купувачи на имоти от страни извън ЕС.

Страната от години привлича купувачи на жилища от северни страни членки на съюза и от Великобритания, които искат да живеят там след пенсионирането си или търсят ваканционни имоти в области като Андалусия и Валенсия. Но след Brexit британските граждани са изправени пред повече препятствия от гражданите на други страни като Германия и Нидерландия.

Цените на недвижимите имоти в някои от тези области, особено на четирите Балеарски острови, бяха силно засегнати през последните години от комбинацията от жилища за краткосрочно отдаване под наем и ръста на цените на луксозните имоти, който в някои случаи изключват местните жители от пазара.

Мадрид също се превърна в популярен пазар за богати латиноамериканци, които купуват имоти в централните части на града и спомагат за повишаването на цените в цялата столица.

Съобщението на Санчес беше част от по-широк пакет от мерки за справяне с назряващата жилищна криза. Новите мерки включват ангажимент за преместване на хиляди жилища от „лоша“ банка в страната в новосъздадена жилищна агенция, както и план да се предлагат финансови гаранции, подкрепени от държавата, на млади наематели.

Испания изпитва остър недостиг на нови жилища. В края на миналата година Испанската централна банка съобщи, че страната ще се нуждае от изграждането на около 550 хил. нови жилища, за да отговори на търсенето през следващите две години. Санчес заяви в понеделник, че около 90 хил. нови жилища се строят годишно за покриване на търсене от 300 хил. жилища.

Испанският премиер предлага също повишаване на данъците върху жилищата, отдавани под наем краткосрочно, така че да плащат „като бизнеса“, предава Ройтерс.

„Не е честно хората, които имат три, четири или пет апартамента като жилища за краткосрочен наем, да плащат по-малко данъци от хотелите или работниците“, заяви Санчес.

Мярката ще се основава на нова директива на ЕС за ДДС за цифровите платформи, допълни той. Сега испанските хотели плащат намалено ДДС от 10%, което е включено в сметката.

Санчес обеща също по-строги мерки за борба с измамите около жилищата за краткосрочно отдаване под наем без да влиза в подробности. Миналия месец властите започнаха разследване на Airbnb, тъй като не е изтрила хиляди подвеждащи оферти за наем от платформата си.

Освен това собствениците в райони с висока концентрация на жилища за отдаване под наем, които поддържат наемите си в унисон с официалния ценови индекс, ще получат 100% освобождаване от данъка върху този доход.

Правителството на малцинството на Санчес постоянно изпитва затруднения да прокарва законопроекти във фрагментирания парламент.

Жилищните предложения на неговата Социалистическа партия предизвикаха критики както от десницата, която ги счита за твърде интервенционистки, така и от крайнолевите му съюзници, които обвиняват центристките социалисти, че са твърде меки със склонните към злоупотреби собственици на имоти.

Миналата година Испанската централна банка препоръча на властите да се намесят на наемния пазар, тъй като висок дял от домакинствата в сравнение с останалите страни членки на ЕС изпитват затруднения да плащат наемите си и това може да доведе до „неблагоприятни икономически и социални последици“.

В страната се състояха редица протести на фона на нарастващия гняв на гражданите, които смятат, че са изключени от испанския пазар заради високите цени, а наемането на жилища става все по-често в страна, която по традиция е съставена от собственици на имоти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:32 | 14.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още