IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Американците се стичат към Испания въпреки края на "златните визи"

Страната обяви, че ще прекрати програмата от 3 април

16:45 | 10.01.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Испания е привлякла множество американци през последните години благодарение на топлия си климат и по-достъпен начин на живот. Сега въпросът е дали краят на програмата „златна виза“ на страната ще прекъсне наплива, пише Bloomberg.

Златните визи, които позволяват на богати чужденци да получат втори паспорти, като инвестират в имоти, станаха все по-популярни от пандемията насам. Но цените на жилищата нараснаха и притокът на нови жители предизвика недоволство на Стария континент. През юни в Испания са живели около 41 хил. американци, с 39% повече спрямо три години по-рано и два пъти повече от 2014 г.

Испания обяви неотдавна, че официално ще прекрати програмата си „златна виза“ от 3 април, около година след първоначалното предложение за промяната. Но това не спира американците да търсят начини да получат местожителство в страната. И интересът се засилва след напрегнатите президентски избори.

„Запитванията не спират“, казва Мат Андерсън, американец, който работи като брокер на недвижими имоти в Майорка. Той допълва, че американските купувачи на испанския остров са нараснали с 12% през миналата година и отбелязва, че качеството на международните училища и топлото време са  ключовите причини, които карат много американци да се местят.

Броят на американците, живеещи в Испания, нарасна през последното десетилетие. Графика: Bloomberg LP Броят на американците, живеещи в Испания, нарасна през последното десетилетие. Графика: Bloomberg LP

Близо 15 хил. „златни визи“ са били издадени в Испания от задействането на програмата през 2013 г., сочат най-новите годишни данни на правителството. Визата позволява на чужденците да получат постоянно местожителство, след като купят къща за най-малко 500 хил. евро и останат в страната поне пет години.

Но с края на програмата на американците, които все още искат да се възползват, се налага да побързат. Арманд Артън, главен изпълнителен директор на консултантската компания Arton Capital, коментира, че агенцията му наблюдава „забележителен ръст на запитванията“ през последните месеци. А Golden Partners, агенция, специализирана в луксозните имоти в Испания, съобщава, че търсенето е нараснало рязко през последните дни след приемането на новата политика.

Кристина Сеспедес, адвокат в кантората Balearic Legal & Tax, казва, че политиката на Испания за обработка на документите за 20 дни – за разлика от продължаващата с месеци процедура в Португалия, насърчава мнозина да опитат, въпреки че времето изтича. Но много клиенти, които все още не са купили имот за 500 хил. евро, са започнали да търсят алтернативи, за да се сдобият с местожителство, отбелязва тя.

Посетители на плажа под катедралата "Санта Мария" в Палма де Майорка. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg Посетители на плажа под катедралата "Санта Мария" в Палма де Майорка. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

61-годишната Деби Картър, която се пенсионирала наскоро, се преместила от Марбъл Фолс, щата Тексас, във Валенсия през октомври чрез т. нар. недоходоносна виза. Обичайно предназначена за пенсионери, тя позволява на хора без работа да живеят в страната, ако докажат, че имат средства за това. Визата може да се подновява до постигането на постоянно местожителство след пет години, но се изисква минимален гарантиран годишен доход от 28 800 евро.

Картър, която е бивша екскурзоводка, казва, че получала визата преди три месеца и плаща 1750 евро на месец за двустаен апартамент със съпруга си. С общ бюджет от около 45 хил. евро годишно тя посочва търсенето на по-достъпна и не толкова поляризирана политическа среда като причини за преместването им. Тя също така харесва по-бавния темп на живота в Испания и придвижването без кола.

Сузан Робитай е друг пример на американски гражданин, който е успял да се установи в Испания с друг вид виза макар и на определена цена. Тя се преместила в Мадрид през август с виза за дигитални номади, разширена преди две години програма, за да позволи на хора, работещи за чуждестранни компании да живеят в Испания минимум три години. Визата е една от причините страната да се счита за най-добрата за дигитални номади, според доклад от юли, който отбелявза също, че Испания не облага с данък заработени в чужбина доходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:43 | 10.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още