Инвестициите в имоти никога не са били по-горещи в Централна и Източна Европа, където Литва и Унгария предлагат най-добрата възвръщаемост от инвестиция за хората, които искат да спечелят пари на имотния пазар през 2025 г., пише Euronews.
Според ново изследване на британската компания за премествания 1st Move International, която е направила внимателен преглед на ключови елементи от имотните инвестиции, включително имотни данъци, данък върху доходите от наем и брутна доходност от наем, Литва е водещият избор за инвестиции в недвижими имоти.
В Литва столицата Вилнюс обещава средна доходност от наем от 5,65%, сочат най-новите данни на имотния портал Global Property Guide.
Цените на наемите са високи в страната и са нараснали с над 170% спрямо нивото им през 2015 г., сочат данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Данъкът върху доходите от наем е умерен в размер на 15%. Чужденците нямат ограничения за покупка на имот.
В същото време цените на имотите са се повишили с над 10% през второто тримесечие на 2024 г. спрямо предходната година, сочат данни на Евростат. Тенденцията вероятно ще продължи, предоставяйки добра възвръщаемост от инвестициите.
Естония е на второ място сред най-привлекателните страни за инвеститорите в имоти. Чужденците в прибалтийската страна също могат да купуват имот в страната. Данъците са относително ниски, но цените на наемите са високи, което води до годишна брутна доходност от наем в размер на 4,5% (данъкът върху доходите от наем е 20%).
След като цените на имотите нараснаха с 6,7% през годината до юни 2024 г., се очаква стойността на инвестициите да се повиши допълнително.
Румъния е на трето място в класацията, а сред предимствата ѝ са относително ниските съпътстващи разходи за покупка на имот наред с много ниския среден данък върху доходите от наем в размер на 10% и относително високата брутна доходност от наем на ниво от 6,46% на година.
Ирландия също е обещаваща за инвестициите в имоти. Страната предлага висока доходност, главно благодарение на високите цени на наемите, но високите данъци може да отнемат известна част от годишните нетни доходи. Страната е изправена пред жилищна криза, тъй като не се строят достатъчно жилища за нарастващото население, а цените продължават да се повишават.
Според доклада добри възможности за инвестиции в имоти има и в страни от Централна и Източна Европа като Унгария, Словения и Полша, където наемите са високи (в Унгария те са нараснали със 180% спрямо нивото им през 2015 г.), но данъците са умерени.
Цените на жилищата в Полша са се повишили със 17,7%, в Унгария – с 9,8%, а в Словения – с 6,7%, в 12-те месеца до юни 2024 г., сочат данни на Евростат.
Кои са най-неблагоприятните локации?
Белгия, Франция и Гърция обещават най-ниска възвръщаемост от инвестициите, сочи докладът.
Белгия има едни от най-високите разходи по сделките с имоти в Европа, а данъкът върху доходите от наем може да достигне 50%. Средната доходност е около 4,2%, но тя може да бъде по-висока в Брюксел. Имотните данъци са нарасналли с 3,4% на годишна база през второто тримесечие на 2024 г.
Франция е на второ място в негативната класация за инвестициите в имоти, сочи докладът. Данъците и разходите за покупка и наемане на имот в страната са относително високи. Например средният данък върху доходите от наем за инвеститорите в имоти е 18,28%. Годишната брутна доходност от наем е около 4,5%. Според Евростат цените на имотите във Франция са намалели тази година с 4,6%.
Гърция е на трето място в класацията на най-неблагоприятните страни за инвестиции в имоти поради високите разходи за покупка и повишените нива на данъците върху доходите, като средният данък върху доходите от наем е над 33%.
Къде искат да купуват хората?
Испания и Португалия са водещите дестинации за покупка на имот, показва изследването, което е анализирало най-популярните страни на база търсения в Google.
Търсенията в света за покупка на имот в Испания са достигнали 279 хил. между 2023 и 2024 г.
Страната предлага данъчни облекчения на чуждестранните инвеститори, стандартна ставка от 19% за граждани на ЕС и Европейското икономическо пространство и 24% за граждани на трети страни на данъка върху доходите като отдаване на имот под наем.
На второ място сред най-търсените страни е Португалия с над 270 хил. търсения за покупка на имот в страната, където чужденците могат да купят имот при същите условия като местните жители.
Но популярността на тези две страни води до хроничен недостиг на достъпни жилища за местните жители. Номиналните цени на жилищата са се повишили с почти 70% в Португалия от 2015 г., сочат данните на ОИСР.