Бездомничеството в САЩ е нараснало до най-високото си ниво, откакто федералното правителство започна да го следи преди близо 20 години, сочи нов доклад на администрацията на президента Джо Байдън. Това се дължи на високите наеми и липсата на достъпни жилища, а също и на кризата с мигранти, искащи убежище, на американската граница с Мексико, предава Bloomberg.
Близо 772 хил. души са били преброени като бездомни за една нощ през януари 2024 г., ръст с 18% спрямо преброяването предходната година, което също постави рекорд по брой на бездомни хора в страната. Сред преброените са над 80 хил. семейства с деца, чиито редици са нараснали значително, с 39% спрямо 2023 г.
Ръстът на бездомните семейства и на бездомниците, които не са настанени в приюти - със 7%, се дължи отчасти на състоянието на границата през януари, когато приток от мигранти пренатовари системите за приюти в Ню Йорк, Денвър, Чикаго и други градове. От юни насам тази криза утихна, след като президентът Джо Байдън издаде изпълнителна заповед за ограничаване на исканията за убежище, съобщиха официални представители на Белия дом и Министерството на жилищата и градското развитие. Незаконните преминавания на границата са намалели значително.
„Макар че бездомничеството е нараснало на национално ниво, интензивността на ръста изглежда се дължи на малък брой общности, които са били силно повлияни от миграцията“, коментира Мериън Макфадън, главен помощник-секретар в Службата за общностно планиране и развитие към Министерството на жилищата и градското развитие.
Министерството генерира годишни данни от преброявания във всички 50 щата плюс окръг Колумбия и американските територии. През последните години преброяването показа демографска промяна в страната. По-възрастните хора и малцинствата продължават да бъдат свръхпредставени сред бездомниците, но днес има далеч повече семейства с деца, десетки хиляди повече в сравнение със 717 при преброяването през 2010 г.
При преброяването не се събират данни за имиграционния статут, но 13 общности, които са извършили преброявания, са посочили кризата на границата като значителен фактор. Заедно 13-те общини са съобщили за ръст с 64% на бездомниците и двуцифрени ръстове на бездомните семейства. За сметка на това другите 373 общности, които са провели преброявания, но не са споменали имиграцията, са отбели колективно увеличение от 7%.
Представители на администрацията на Байдън твърдят, че преброяването въз основа на моментна картина през януари не е представително поради спада на пристигащите мигранти в американските градове и на природните бедствия.
Например в Денвър, една от водещите дестинации за мигрантите в страната, по-рано този месец властите затвориха последния от приютите, предназначени само за бездомни мигранти. Градът съобщава, че е приел около 40 хил. мигранти в мрежа от девет приюта за мигранти през последните две години.
„Нямаме нито един лагер за мигранти в този град“, заяви кметът на Денвър Майк Джонстън.
От друга страна, Чикаго, друг град с огромна миграционна вълна, включва новопристигналото си население в преброяването и броят на бездомниците в града рязко се е увеличил. Преброяването през януари е установило около 19 хил. бездомници в и извън приюти, включително 14 хил. новопристигнали мигранти, казва главният комисар за бездомничеството в Чикаго Сенди Сото. Но от януари насам броят на новопристигналите е намалял и градът ще закрие системата си за настаняване на мигранти до края на годината.
Ню Йорк също обяви по-рано през декември, че намалява 25-те си приюта за мигранти, тъй като броят на хората, търсещи убежище, спада.
Преброяването през януари 2024 г. включва и хиляди хора, принудени да напуснат дома си от горските пожари през август на Хаваите, при които бяха унищожени над 2000 жилища само в град Лахаина. В Мауи около 5200 души спяха в приюти за пострадали от природни бедствия през януари 2024 г., докато предходната година в тях не е имало нито един обитател.
Бездомничеството се увеличи през последните десет години в резултат на силното поскъпване на жилищата. Наемите са нараснали с 1,5 пъти по-бързо от заплатите през последните четири години, като ръстът на цените на жилищата превишава покачването на заплатите в 44 от 50-те водещи градове в САЩ. Макар че строителството на апартаменти достигна най-високото си ниво от десетилетия, осигурявайки така необходимите по-евтини жилища, Федералният резерв предупреди, че инфлацията при наемите може да не се върне на нивата преди пандемията до 2026 г. Конкуренцията за все по-оскъдните достъпни жилища притиска много семейства до ръба, включително домакинства с нестабилни жилища, които не са включени в преброяването на леглата в приютите.
Администрацията на Байдън очерта план за значително намаляване на бездомничеството в САЩ чрез партньорство с местни ръководители и подпомагането им да си поставят амбициозни цели за уязвимото откъм жилища население. Някои градове като Денвър и Сан Антонио изпълниха или надхвърлиха целите. При преброяването си през януари Лос Анджелис обяви спад на бездомното си население за първи път от шест години. Но в по-широк смисъл проблемът с бездомничеството е станал по-сериозен при управлението на Байдън.
Според високопоставен представител на администрацията преброяването през януари 2025 г. ще даде по-точна картина на местния напредък по проблема, особено в градове, които отчетоха рязък спад на новопристигналите хора след затягането на ограниченията по границата.