Инфлацията застигна най-сетне и супербогаташите в Америка. От 31 къщи, продадени за над 50 млн. долара миналата година, цените са се повишили средно с около 7% спрямо година по-рано, казва оценителят Джонатан Милър, президент и главен изпълнителен директор на компанията of Miller Samuel, цитиран от Bloomberg.
Всяка година Милър съставя списък с най-големите продажби в страната и всяка година цените вървят нагоре. „Прагът продължава да се вдига“, казва той, отбелязвайки, че по всичко изглежда, че става въпрос за поскъпване на имотите, а не просто за по-големи, по-хубави жилища, които излизат на пазара. „Къща в Палм Бийч, щата Флорида, с площ от 740 кв. м беше продадена за 81 млн. долара“, посочва той. През 2023 г. имотите в този ценови диапазон са били по-скоро с площ от 1000 кв. м.
През 2023 г. на десето място сред най-скъпите продажби е било имение в Аспен, щата Колорадо, продадено за 76 млн. долара. Миналата година десетото място в класацията на Милър се затваря от продажба за 90 млн. долара, платени от Джеф Безос за къща, която разширява портфейла му с имоти в Индиън Крийк Айлънд в Маями Бийч. „Имотите определено стават по-скъпи“, казва Милър и допълва, че групата на заможните купувачи по дефиниция не е чувствителна към цената. „Какво са 10 млн.-20 млн. долара между приятели?“, казва Милър.
През 2023 г. общо 33 къщи в САЩ са били продадени за над 50 млн. долара в суперлуксозния сегмент на пазара по определението на оценителя. Миналата година той очаква крайният брой да е същият. „Мисля, че има много добри шансове най-малкото да изравним броя от 2023 г.“, отбелязва Милър. Предвид факта, че някои сделки се финализират в последния момент, списъкът може да се промени до 31 декември.
Топ десет на Милър е забележително стабилен и в други отношения. Изглежда, че супербогаташите ще пръснат суперголеми суми за жилища само в Южна Флорида, Манхатън, Южна Калифорния и Колорадо. Другите места ще трябва да се задоволят с жилища, продавани на обикновени богаташи.
Според Милър това е доказателство, че суперлуксозният сегмент на пазара ще остане стабилен. „От 2014 г. той се развива последователно. Преди около десет години наблюдавахме раждането на нов пазарен сегмент и през последните десет години съществува стабилен ръст на цените и на обема от сделки. Това показва, че суперлуксозните имоти са легитимен сегмент от жилищния пазар в САЩ“, отбелязва Милър.
Bloomberg публикува списък с десетте най-скъпи продажби на жилища в САЩ миналата година.
Имот в Индиън Крийк, щата Флорида: 90 млн. долара
През април Bloomberg съобщи, че Безос е купил жилище с шест спални в Индиън Крийк Айлънд, наричан бункер на милиардерите, който да използва, докато събаря другите две къщи, които вече купи на острова за общо 147 млн. долара. Така общата му инвестиция на малкия изкуствен остров в Маями Бийч достига 237 млн. долара. Имотът за 90 млн. долара за беше продаден за последен път през 1998 г. за 2,5 млн. долара.
Имот в Малибу, щата Калифорния: 94 млн. долара
Това е още един пример за ултрабогаташ, който се разширява в задния двор на съседите си. В този случай въпросната милиардерка е Лорън Пауъл Джобс, според Los Angeles Times, който съобщи за покупката през юни. Преди това Джобс сглобила комплекс от други три имота и полученият крайбрежен парцел от 4 акра е нейният четвърти. Според изданието имението с четири спални и четири бани вероятно ще бъде съборено, тъй като Джобс продължава да гради комплекса си.
Имот в Карпинтерия, щата Калифорния: 96 млн. долара
С бърз и много рентабилен ход тв водещата Елън Дедженерис и съпругата ѝ Порша де Роси продадоха къщата си само две години след като я купиха за 70 млн. долара, съобщи Wall Street Journal. Крайбрежният имот с площ от 10 акра включва основна къща от 740 кв. м и по-малка къща за гости. Купувачът е Робърт Фредланд, чието богатство се дължи на бизнеса му в минния сектор. По-рано той продал къща на Дедженерис и Роси в Санта Барбара за по-скромната сума от 32 млн. долара.
Имот в Аспен, щата Колорадо: 108 млн. долара
Имението с площ от 2000 кв. м, което се намира в Ред Маунтин с гледки към Аспен, разполага с 11 спални и 17 бани, съобщи Denver Post. Сумата е рекордна за продадено жилище в Колорадо. WSJ съобщи, че купувачите са бившият казино магнат Стив Уин и президентът на Interactive Brokers Томас Питърфи, които се обединили, за да купят жилището от бившия канадски хокеист, а сега предприемач Патрик Довиджи.
Имот в Лос Анджелис: 112 млн. долара
Две години след като за първи път обявил имота си в Бел Еър за продажба за 150 млн. долара и четири години след като го купил незавършен за 60 млн. долара, Джордж Руан, основател на онлайн компанията за купонни услуги Honey, най-накрая финализирал сделката. Имотът е с площ от малко над един акър и включва двуетажна къща с площ от 1950 кв. м, разполагаща с девет спални и 11 бани. В имота има и едностайна къща за гости със собствен басейн.
Имот в Ню Йорк: 117,4 млн. долара
Макар че крайната цена за мезонета в Central Park Tower е внушителна, тя е много под първоначалната офертна цена от март 2023 г. от 175 млн. долара, сочат данни на StreetEasy. Имотът включва седем спални, осем бани и великолепни гледки към Сентръл парк и останалата част от Манхатън. Данъците за имота възлизат на над 27 хил. долара месечно, уточнява сайтът.
Имот в Ню Йорк: 135 млн. долара
През юни Bloomberg съобщи, че мезонетът с площ от близо 1160 кв. м на последния етаж на сградата Aman New York е продаден като незавършено пространство, което означава, че купувачът ще трябва да го доизгради, за да го направи годно за живеене. Месец по-късно Wall Street Journal съобщи, че купувачът е Влад Доронин, основател и президент на OKO Group. С други думи Доронин купил собствения си апартамент, въпреки че през 2019 г. съобщи пред WSJ, че е сключил договор да го продаде за 180 млн. долара на азиатски купувач.
Имот в Палм Бийч, щата Флорида: 148 млн. долара
Крайбрежното имение с площ от 3,2 акра, проектирано от известния архитект Адисън Мизнър, беше продадено през юни, съобщи Palm Beach Post. Купувачът е Дарън Метропулос, който притежава и бившото имение „Плейбой“ в Лос Анджелис. Къщата в Палм Бийч е с площ от около 2100 кв. м и има шест спални, а също и тенис корт и басейн.
Имот в Палм Бийч: 150 млн. долара
Единственият частен остров на Палм Бийч, достиган чрез малък мост, беше обявен за продажба за 218 млн. долара през 2022 г. по данни на компанията Zillow. По-късно той беше оттеглен от пазара и обявен отново за продажба на цена от 187,5 млн. долара, така че окончателната цена се доближава до това ниво. Имотът с 11 спални включва над 2600 кв. м жилищна площ, съобщи Palm Beach Daily News. Той е бил ремонтиран и разширен от екип от предприемачи и инвеститори. Купувачът е австралийският инвеститор Майкъл Доръл.
Имот в Малибу: 210 млн. долара
На първо място в класацията тази година е най-скъпият имот в Калифорния, продаван някога, според Los Angeles Times. Той се намира на терен от 9,5 акра в Малибу. Продавачът е основателят на компанията Oakley Джеймс Джанард, който го купил 12 години по-рано само за 75 млн. долара. Основната къща е с площ от около 1400 кв. м и има осем спални и 14 бани.
преди 2 месеца Това е луксозния висок сегмент в САЩ-Вижте данните за маржа на печалбата и продажбите на Ленар,който е втория по големина строител в САЩ ,маржа е на нива 2015 година ,спад в средната цена на къща от над 100 000 долара по последните му отчети ,срив в цената на акциите от 190 долара вече са към 120 долара за акция ,подчертвам това е втората по капитализация компания за домове в цяла Америка отговор Сигнализирай за неуместен коментар