До средата на януари 2025 г. се очаква да бъдат подписани всички договори за енергийна ефективност на жилищните блокове, одобрени по двата етап на Плана за възстановяване и устойчивост. Това обяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Юра Витанова.
Витанова е участвала във форума "ESG и енергийна ефективност при недвижимите имоти и строителството. Предизвикателства и възможности“, организиран от „24 часа“ и ОББ, съобщават от пресслужбата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Заместник-министърът уточни, че в момента е на финала подписването на договорите за санирането на 756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини, одобрени по първия етап на програмата. Веднага след това ще започне процедурата по сключване на договори за жилищните блокове, включени във втория етап, в рамките на който са одобрени 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации.
Общият размер на средствата за тази процедура е в размер на почти 283 млн. лв.
По думите на зам.-министър Витанова близо 1,3 млрд. лева ще бъдат вложени в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Реално строителните дейности ще започнат през 2025 г., в зависимост от обществените поръчки за избор на изпълнител, които се процедират от общините, пояснява тя.
Според Витанова има голям интерес и при кандидатстването по Фонда за справедлив преход на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Там близо 196 млн. лева ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в областите, засегнати от енергийния преход – Стара Загора, Перник и Кюстендил.
По програмата „Развитие на регионите“ има и други мерки за енергийна ефективност и устойчиво обновяване на многофамилни, еднофамилни жилищни и обществени сгради, посочи Юра Витанова. До момента са подадени общо 31 концепции за интегрирани териториални инвестиции, предвиждащи мерки в областта на енергийната ефективност, с обща стойност на искания ресурс в размер на 216 млн. лева. Очаква се 13 от тях да получат финансиране в рамките на обявената в началото на ноември процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ – „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“.
Отделно по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са обявени 3 процедури за предоставяне на средства за изпълнение на мерки за енергийна ефективност. По мярката „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ са сключени всички 283 договора за финансиране на крайните получатели на стойност 463 млн. лева. Обявени са 160 поръчки за избор на изпълнител, предстои обявяването на още 119, каза Витанова.
По процедура „Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“ са одобрени са 318 предложения на обща стойност 203,2 млн. лева, от които 113,2 млн. лева средства от ПВУ и 122,8 млн. лева средства от кандидатите. Към настоящия момент са сключени 172 договора за финансиране. Обявени са и първите 18 обществени поръчки за избор на изпълнител, предстои старта на още 89.
Публични сгради на БАН също ще бъдат санирани със средства от ПВУ по 12 проекта с обща стойност 35,9 млн. лева.