IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Само 7% от хората в България се чувстват несигурни във владението си на имот

В световен план усещането на несигурност нараства с повишаването на наемите и на лихвите по ипотечните кредити

18:26 | 26.11.24 г. 2
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

България е сред страните в Европа с най-нисък дял на хората, които се чувстват несигурни във владението си върху недвижими имоти, сочат данни от глобален доклад за правата на собственост за 2024 г. Само 7% от хората в България се чувстват несигурни във владението си на имот, колкото и в Молдова. Най-нисък е показателят в Литва с 6%.

Това е в контраст с глобалната тенденция за нарастване на несигурността относно правата над земя и жилища, включително в Европа. Нарастването на наемите и на лихвите по ипотечните кредити са сред ключовите двигатели на засилващото се възприятие за несигурност, се казва в доклада, цитиран от Euronews.

Съгласно доклада Prindex Report за 2024 г. 1,1 млрд. души в света, съставляващи 23% от световното население, се чувстват несигурни за правата си върху имоти или земя. Това възприятие е нараснало значително през последните четири години.

В Европа и Централна Азия близо една пета от пълнолетните (19%) съобщават, че се чувстват несигурни. Финансовият натиск като нарастващи наеми и лихви по ипотечните кредити са сред основните фактори, които допринасят за засилващата се несигурност в Европа, сочи докладът.

През 2024 г. от 19-те европейски страни, включени в допитването, Турция и Гърция изпъкват с най-високо ниво на несигурност от съответно 37% и 35%. След тях се нарежда Украйна с 33%, като възприятията за несигурност са нараснали значително след нашествието на Русия.

Финансовата нестабилност играе ключова роля

Анна Лок, един от директорите на Prindex, коментира пред Euronews Business, че финансовата нестабилност играе ключова роля в повишението на несигурността, наблюдавано в Турция и Гърция. „В Турция нарастващата тенденция за наемане на имот в сравнение с жилищната собственост и притесненията, че собствениците на имоти ще поискат от наемателите да напуснат са основните двигатели“, казва тя.

„По същия начин в Гърция продължителните икономически затруднения и спадащите реални заплати затрудняват семействата да си осигурят стабилно жилище въпреки по-широкото възстановяване на икономиката“, отбелязва Лок.

В Кипър една четвърт от местните жители (25%) са изразили усещане за несигурност относно владението си на земя или жилище, а в Албания това важи за 20% от населението. Във Великобритания усещане за несигурност имат 14% от анкетираните, което е по-високо ниво от много други европейски страни.

В същото време само 8% от поляците се чувстват несигурни във владението си на жилище или земя, както и 11% от италианците и 12% от унгарците и хърватите.

Между 2020 и 2024 г. Украйна е преживяла най-значителен ръст на усещането за несигурност не само в Европа, а и в целия свят – от 10% на 33%. Рязкото увеличение се дължи на опустошителните последици от нашествието на Русия, което доведе до повсеместно разрушаване на жилища, замърсяване на земя и изселване на милиони хора.

Гърция също отчита значителен ръст на усещането за несигурност от 16% през 2020 г. на 35% през 2024 г. Анна Лок отдава това на системните предизвикателства през последните 20 години.

„От 2000 г. насам Гърция е изправена пред последователни финансови кризи, задълбочаващи пропастта в доходите и подкопаващи стабилността на домакинствата. Политиките на правителството през последно време за насърчаване на възбраните върху имоти поради спрени плащания по ипотечните кредити вероятно са се прибавили към опасенията за принудително изселване от дома, особено сред собственици на имоти, които не могат да посрещат плащанията по жилищния си заем“, отбелязва Лок.

„Взети заедно, тези фактори създават обстановка на несигурност както за наемателите, така и за собствениците на имоти“, допълва тя.

В допитването от 2020 г., което включваше около 40 страни в Европа, Турция оглави класацията с ниво на несигурност във владението на имот или земя от 31%. Тя оглавява списъка и тази година.

Сред петте най-големи икономики в Европа Франция отчита най-високо ниво на несигурност с 18%, следвана от Великобритания с 11 на сто.

Причини за несигурността – финансов натиск

Респондентите, които са съобщили, че се чувстват несигурни, били помолени да посочат и причините за това. Резултатите показват, че в световен план водещите причини за несигурността са финансови проблеми и конфликти. Докладът е установил, че нарастването на несигурността е свързана с финансови проблеми, засягащи голяма част от населението, което не може да плаща наемите, ипотечните си кредити или други разходи.

В Европа и Централна Азия двете основни причини за несигурност във владението на имот или земя са: „Собственикът или арендаторът може да поиска от вас да напуснете“ (10%) или „липса на средства или други ресурси, необходими за живот в този имот“ (9%).

В Турция притесненията на анкетираните, че могат да бъдат принудени да напуснат от собственика или арендатора са особено изразени, като 31% посочват тази причина. Таванът върху наемите от 25% в сила между средата на 2022 и 2024 г. в съчетание с ускоряването на инфлацията и повишаването на пазарните цени са предизвикали ожесточени спорове между собственици на имоти и наематели, което е довело до множество смъртни случаи и ранени в страната.

Турция е на първо място и в притесненията за „липса на средства“, като 25% от анкетираните са посочили този проблем, следвана от Гърция с 20%.

Призив за действия

Докладът показва, че светът се отдалечава още повече от осигуряването на равни права върху земята и жилищата за всички до 2030 г., каквато е една от целите за устойчиво развитие на ООН.

Малкълм Чайлдрес, водещ автор на доклада, отбелязва, че „резултатите са сигнал за пробуждане за държавните ръководители в цял свят. Сигурността във владението на имот не е проблем само за страните с ниски доходи на населението – финансовата нестабилност, заплахата от изгонване от дома и конфликти намаляват сигурността за правата на собственост за милиони хора, включително в най-развитите страни“.

Авторите на доклада препоръчват разработването на стратегии за конкретните страни, които отговарят на различните фактори, водещи до несигурност относно владението на имот или земя. Тези стратегии включват създаването на мрежи за финансова стабилност и политики за социална защита в подкрепа на наемателите и собствениците на ипотечни кредити, изправени пред финансови предизвикателства, разширяване на програмите за достъпни жилища, включително социални жилища и тръстове с общинска земя.

Авторите на доклада препоръчват още да се увеличат усилията за справяне с неравенството между половете, тъй като по-малко жени в световен мащаб е вероятно да имат сигурни права на собственост в сравнение с мъжете – 40% спрямо 48%.

Делът на разходите на домакинствата за жилища, вода, ток, газ и други горива е нараснал значително през последните 20 години в ЕС. Делът на доходите, заделяни за наем, варира в Европа от 35% във Франция до 56% в Нидерландия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:26 | 26.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 1
Gna
преди 1 час
Само в София вече има 800 000 жилищни единици при население от 6 милиона. 1 милион ***, 2 милиона пенсионери и т.н. Кой да ви ги купува тия имоти още?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 1
Gna
преди 1 час
Защо не направите един реален анализ на пазара, а само пропаганда бълвате. Малко ли хора набутахте с 20-30 годишни ипотеки та и продължавате. Дайте една статистика за демографската картина, за раждаемост/смъртност, за заплатите и т.н. Стига с тая пропаганда как видиш ли имота е всичко и на всяка цена. Оставям по-долу графика с цените на имотите в Япония за последните 40 години. Днес имотите в Япония са по-евтини от преди 40г.https://tradingeconomics.com/japan/housing-index
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още