IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Празните апартаменти отвъд Океана най-сетне започват да се запълват

Ако търсенето се запази, собствениците на сгради вероятно ще имат по-голяма сила при определянето на цените от догодина

13:58 | 17.11.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Най-големият бум в строителството на апартаменти от четири десетилетия заля пазара с ново предлагане през последните две години. Собствениците на жилища трябваше да се борят с ръста на празните домове, пише Wall Street Journal.

Това започва да се променя. Свободните площи, или делът на апартаментите, които са празни, е престанал да расте за първи път от три години насам през миналото тримесечие, след като търсенето на жилища достигна най-високите си нива от 2021 г. насам, сочат данни на CoStar.

Над 1,2 млн. нови апартаменти, които бяха построени през последните две години, се запълват. Ако това търсене се запази, ако икономиката остане силна и ако цените на жилищата се задържат близо до рекордни върхове, собствениците вероятно ще имат по-голяма ценова сила в даден момент следващата година. Това може да позволи на собствениците на сгради да пошиват наемите повече, отколкото през последно време.

Около 672 хил. нови апартамента ще трябва да бъдат завършени до края на тази година, но само около половината от този брой се очакват през 2025 г. и дори по-малко през 2026 г., съобщава CoStar.

„Най-лошото от натиска върху цените от новото предлагане вероятно е зад гърба ни“, коментира Ерик Болтън, главен изпълнителен директор на публично търгуваната компания Mid-America Apartment Communities при представянето на отчета ѝ през октомври.

Достъпността на жилищата се превърна в гореща предизборна тема на федерално и местно ниво. Всеки знак, че наемите ще нараснат през 2025 г. може да засили натиска върху новата администрация да отговори на жилищните разходи. Президентът Джо Байдън обяви план през лятото за таван върху ръстовете на наемите, въпреки че той трябва да бъде приет от Конгреса.

На национално ниво продажбите на жилищни сгради също започнаха отново да нарастват, тъй като инвеститорите стават по-уверени, че пазарът е достигнал дъното и продавачите са по-склонни да приемат цените.

Наемателите понесоха тежък удар от исторически високите ръстове на наемите по време на пандемията, особено в градове от Слънчевия пояс като Финикс и Тампа, щата Флорида, където наемите се повишиха с 20% на годишна база.

Наемите на нови жилища в страната остават почти непроменени повече от година. Това отчасти се дължи на голямата разлика между градовете с голямо предлагане от Слънчевия пояс, някои от които отчитат спад на наемите, и останалата част от страната.

Наемателите, които избират да подновят договорите си, все още са плащали с 3,5% по-висок наем от средното ниво към август т. г., показват месечни данни на компанията Yardi Matrix.

През тази година градовете с най-голям ръст на наемите в подновените договори за наем се намират на крайбрежия и в Средния Запад. Ню Йорк, Лос Анджелис, Индианаполис и Кълъмбъс, щата Охайо, отчитат ръст на наемите с 5% или повече при подновявания на договорите през юли, отбелязва Yardi.

Нарасналото завръщане в офисите в големите градове скоро също може да доведе до по-голямо търсене на жилища под наем в градовете, особено по крайбрежията.

В Сиатъл компанията Equity Residential съобщи през октомври, че очаква засилване на наемната активност от служители на Amazon, които търсят апартаменти преди въвеждането на политиката за посещение на офиса пет дни в седмицата, чието начало е планирано през януари.

На обратния полюс е Остин, щата Тексас, който преживя строителен бум след като компании като Tesla и Oracle се нанесоха в офиси там. Свободните площи в града, ако бъдат включени и новите сгради, са на най-високото ниво в страната с над 15%, сочат данните на CoStar.

Ръстът на наемите за нови наемни договори в главния град на Тексас е на последно място сред големите градове през миналата година. Собствениците на нови луксозни сгради все още предлагат големи отстъпки като месеци без наем, за да запълнят жилищата.

„Най-лошият жилищен пазар в страната в момента е Остин“, коментира Мат Розентал, управляващ партньор в компанията за инвестиции в многофамилни жилища Eastham Capital.

На годишна база продажбите на жилищни сгради нарастват две поредни тримесечия, сочат данните на MSCI Real Assets. Сред градовете с най-големите ръстове на продажбите са Денвър, Сан Франциско и предградията на Вашингтон.

Компаниите за жилищно строителство продължават да се възползват от наемателите, които са изключени от жилищната собственост поради високите цени. Големи собственици отбелязват, че малко наематели се изнасят, за да купят жилище, на фона на най-слабата достъпност на жилищата за покупка от четири десетилетия. Това вероятно няма да се промени много през 2025 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:58 | 17.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още