Банките в еврозоната имат неизплатени заеми на стойност 1,3 трлн. евро, отпуснати на инвеститори в бизнес имоти, и качеството на кредитите „видимо се влошава“, показва изследване на Европейската централна банка (ЕЦБ) на връзките между бизнес имотите и финансовата система, предава Bloomberg.
„Експозициите не са поравно разпределени между банките и по-малки специализирани банки с по-големи експозиции“ могат „да преживят стрес“, казва се в доклада. Изследователите отбелязват, че ръстът на лошите заеми е доказателство за влошаването на надеждността на кредитополучателите.
ЕЦБ изследва рисковете, които забавяне при бизнес имотите създава за банките, след забавянето, породено от нарастващите лихви. По-рано тази година регулаторът установи повсеместни проблеми в начина, по който кредиторите оценяват допълнителните гаранции, които подкрепят заемите за бизнес имотите. Те могат да ги накарат да подценят уязвимостта си от имотен срив. Но секторът вероятно е твърде малък, за да застраши платежоспособността на банковата система, уставовяват изследователите.
Регулаторът публикува и свързано изследване на имотните фондове, които не успяват да намерят купувачи за офисите си, след като стойностите им намаляха по време на пандемията. Това ги принуди да разпродават жилища и складове, за да отговорят на исканията за изтегляне на средства. Това ги направи още по-изложени на най-пострадалата част от пазара. Някои обмисляха също да прибавят заети ресурси, за да избегнат проеценки на активите и възможни спешни продажби, съобщи Bloomberg News през юли.
Около 5,7% от заемите за тези фондове за инвестиции в недвижими имоти вече са необслужвани спрямо 1,4% за кредитирането за бизнес имоти на фирмите, установява изследването, като се позовава на данни на AnaCredit.
„Кредитирането на фондове за инвестиции в недвижими имоти застрашава банките със загуби“, когато пазарите са потиснати „и може да създаде самоподхранваща се спирала между банки и фондове, като рисковете са задълбочени от рисковани практики за кредитиране“, сочи документът.
Банките може да регистрират загуби, тъй като 18% от заемите им към фондове за инвестиции в недвижими имоти в еврозоната са необезпечени, отбелязват изследователите.