IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бюджетът на лейбъристите пресече инерцията на жилищния пазар още преди обявяването му

Цените на жилищата на Острова са останали почти непроменени на месечна база през октомври

14:19 | 01.11.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Цените на жилищата във Великобритания са нараснали по-малко от очакванията през октомври, съобщи Nationwide Building Society, един от най-големите ипотечни кредитори в страната, цитиран от Bloomberg.

Това показва, че британският имотен пазар вече е започнал да губи инерция преди обявяването на шокиращия бюджет в сряда.

По данни на Nationwide Building Society средната цена на жилищата е нараснала само с 0,1% до 265 738 паунда (342 710 долара) на месечна база спрямо 0,6 на сто през септември. Икономисти прогнозираха ръст от 0,3%. Цените са се повишили с 2,4% спрямо година по-рано, но са под историческия връх, достигнат през лятото на 2022 г.

Допитването показва, че купувачите са станали по-внимателни преди бюджета, тъй като притесненията от рязко повишаване на данъците се засилиха в дните преди обявяването му. Опасенията бяха категорично потвърдени в сряда от фискалните планове, очертани от финансовия министър Рейчъл Рийвс, които разтърсиха финансовите пазари.

Цените на жилищата във Великобритания са нараснали само с 0,1% в месеца преди бюджета. Графика: Bloomberg LP Цените на жилищата във Великобритания са нараснали само с 0,1% в месеца преди бюджета. Графика: Bloomberg LP

Трейдърите намалиха очакванията си за новото понижаване на лихвите от Английската централна банка (АЦБ) след огромното увеличение на държавните разходи, което може да разпали инфлацията. Очакванията за по-бавен темп на понижаването на лихвите вероятно ще се усети от лихвите по ипотечните кредити и може да натежи още повече върху колебливото възстановяване на жилищния пазар през 2024 г.

Очаква се АЦБ да пристъпи към второ понижаване на лихвите на заседанието си на 7 ноември, но надеждите за последващ ход през декември се изпариха. В четвъртък паундът и държавните облигации отбелязаха рязък спад, а компаниите за жилищно строителство поведоха разпродажбите на британски акции.

„Ясният риск е лихвите по ипотечните кредити да не намалеят толкова бързо и цените на жилищата да нараснат по-малко в резултат на това“, коментира Алекс Кър, британски икономист в Capital Economics.

Бюджетът повдига въпроси и за това колко добри ще останат нагласите на потребителите, след като Рийвс обяви най-голямото повишение на данъците от 31 години, за да подобри публичните услуги и да набере средства за инвестиции. Макар че бизнесът ще поеме по-голямата тежест, има опасения, че работниците също ще платят известна цена, тъй като компаниите задържат повишения на заплатите и увеличават цените, за да защитят маржовете на печалбата си.

Развитията са спънка за жилищния пазар, който набираше инерция през последните месеци на фона на охлаждането на лихвите по жилищните заеми. По-рано тази седмица данни на АЦБ показаха, че одобренията на ипотечни кредити са нараснали до най-високото си ниво от две години насам през септември.

„Очакваме възстановяването на цените на жилищата тази година да бъде подложено на натиск след ръста на лихвите по заемите, предизвикан от бюджета“, коментира Том Бил, ръководител на жилищните анализи за Великобритания в консултантската компания Knight Frank. „Колко точно зависи от реакцията на облигационните пазари през следващите дни и решението на АЦБ за лихвите“, допълва той.

Bloomberg Economics отбелязва, че по-голямата картина е за постепенно подобряване на достъпността, тъй като ръстът на заплатите превишава инфлацията, а АЦБ ще продължи да понижава лихвите през 2025 г. Освен това може да се появят купувачи, които бързат да сключат сделки преди повишаването на гербовия налог през април.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:53 | 01.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още