За кратко изглеждаше, че американските купувачи на жилища най-сетне ще си отдъхнат.
Жилищният пазар започваше да се размразява, след като лихвите по ипотечните кредити намаляха през септември до двегодишно дъно. Но през последните няколко седмици лихвите по заемите растат, като според един показател дори превишават 7% и поставят под съмнение дали вялото възстановяване на продажбите на жилища ще се запази.
Продажбите със сключен договор през октомври са се увеличили с 10% спрямо година по-рано, показаха данни на Realtor.com.
По-високите лихви по жилищните заеми подлагат на натиск купувачите. Графика: Bloomberg LP
Моментът е труден за подложените на натиск купувачи на жилища, тъй като пазарът отново се преобръща. И не е ясно колко купувачи ще се опитат да се справят с предизвикателствата пред достъпността, за да сключат сделка преди по-ниските лихви, които се очакват догодина, да привлекат по-голяма конкуренция.
Един от показателите за търсенето – седмичните заявления за ипотечни кредити, намаляваха през голяма част от октомври, докато лихвите по заемите се повишаваха, но все пак са се увеличили в седмицата до 25 октомври, сочат данни на Асоциацията на ипотечните банкери.
Повишаването на лихвите е двоен удар за купувачите на жилища, който задушава достъпността и обезсърчава още собственици да обявяват имотите си за продажба. Предлагането на жилища е ограничено, тъй като малко собственици искат да продават, ако това ще означава да изтеглят жилищен заем при по-висока лихва.
Но някои купувачи на жилища трябва да обмислят покупка на по-малки имоти, тъй като високите лихви по ипотечните кредити свиват бюджетите им.
„Смятаме, че ще са нужни лихви по ипотечните кредити под 5,5% за размразяване на жилищния пазар, което вероятно няма да се случи скоро, освен ако не изпаднем в рецесия“, коментира Скот Бучта, ръководител на стратегиите за инструменти с фиксиран доход в компанията Brean Capital.
Дори скромен спад на лихвите по заемите може да помогне на пазара да постигне ръст, смята Ралф Маклафлин, старши икономист в Realtor.com. Когато лихвите намаляха до около 6% през септември например, това привлече купувачи, които в крайна сметка подписаха договори за покупка на домове този месец.
Ако лихвите останат високи, търсенето вероятно ще намалее, счита Маклафлин. Но за купувачите, които не са изключени от пазара заради високите цени, времето е добро за покупка на имот, отбелязва той. Наличностите през октомври, съставени от жилища за продажба, които не са намерили купувачи през лятото, наред с нарастващия брой нови обяви, са се увеличили до най-високото си ниво от декември 2019 г., сочат данните на Realtor.com.
Обявите на жилища за продажба са повече спрямо година по-рано. Графика: Bloomberg LP
По-високите наличности засилват позицията на купувачите спрямо продавачите, счита Дейвид Ламп, брокер в Metro Brokers. Броят на наличните обяви в района на Денвър е нараснал през октомври до около 24% повече спрямо обичайното ниво преди Covid, а около 30% от обявите са били с понижена поне веднъж цена, сочат даннитте на Realtor.com.
„Виждам много жилища, които са надценени и цената им е намалявана много пъти“, отбелязва Ламп.
Спадът на покупателната способност е огромен, особено на скъпите пазари като Бостън. Обичайните клиенти на ипотечния банкер Шант Баносиан в Уолтам, щата Масачузетс, купуват имоти за 1 млн. долара. Но високите лихви са успокоили пазари дори за Баносиан, който е бил на второ място по обем новоотпуснати заеми в САЩ миналата година. Той казва, че получава с около 20% по-малко заявления за отпускане на ипотечен кредит спрямо неотдавнашната връхна точка през септември.
„Имаше голямо въодушевление през юли, август и септември, когато лихвите намаляваха. Когато те започнат да добижават 7%, това промени много бюджетите на хората“, отбелязва Баносиан.