IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Американците, купили жилище през 2019 г., са със 158 хил. долара по-богати днес

През същия период наемателите са загубили кумулативно 89 хил. долара

16:48 | 30.10.24 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Американците, които са се възползвали от исторически ниските лихви, за да купят жилище точно преди пандемията, са увеличили богатството си с около 32 хил. долара годишно през последните пет години, дори когато се вземат предвид разходите за жилищна собственост, предава Bloomberg.

В същото време наемателите са пропуснали от 2019 г. насам исторически период на повишаване на цените, генериращо богатство, сочи нов анализ на First American Financial Corp въз основа на средни цени на жилищата и наеми.

„За човек, който е купил дом през 2019 г., точно преди пандемията и нажежаването на жилищния пазар, генерираното богатство е достигнало приблизително 158 хил. долара“, коментира Марк Флеминг, главен икономист на First American. „През същия период наемателите са загубили кумулативно 89 хил. долара“, допълва той.

Как се представят американските собственици на жилища и наемателите от пандемията насам. Графика: Bloomberg LP Как се представят американските собственици на жилища и наемателите от пандемията насам. Графика: Bloomberg LP

Изследването допуска, че потенциален купувач с жилище от среден ценови клас е изтеглил 30-годишен ипотечен кредит с фиксирана лихва и първоначална вноска от 5%. Общите разходи за жилищна собственост включват разходи като данъци, ремонти и застраховка, както и главницата по ипотечния кредит и лихвените плащания. Ако цените на жилищата нараснат и натрупаното годишно богатство надхвърли другите разходи за жилищна собственост, тогава според изследването къщата е „платила“ на собственика да живее там.

Годишните разходи за наемателите включват наемите, които те са платили за една година.

Анализът на First American сочи още, че собственици, които са купили имот във връхната точка на балона на жилищния пазар, са натрупали кумулативно богатство от близо 170 хил. долара, въпреки че са загубили значително богатство между 2006 и 2012 г. За сметка на това обичайният наемател е платил 229 хил. долара през същия период.

Печалбата от закупено жилище преди десет години – средния период, в който собственик на жилище задържа имота си в САЩ, е близо 225 хил. долара, а обичайният наемател е загубил кумулативно 148 хил. долара през десетгодишния период.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:48 | 30.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
Моабет да става
преди 1 месец
Какво се оказва купуваш си жилище живееш в него и то ти генерира пари. Всичко това са инфлационни и счетоводни номера. В други периоди се е случвало стойноста да пада и жилището генерира загуби. Дали? Жилището задоволява определена нужда. От там нататък не генерира нито печалба нито загуба докато живееш в него. Ако го продадеш на върха може да кажеш излязох на плюс. Но това не е нещо което знаеш предварително и не зависи от теб. Както и пазара на акции или злато.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още