IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайският имотен пазар ще се стабилизира през 2025 г., но ще остане вял през идните години

Анализатори очакват 30% от непродадените наличности от имоти в Китай никога да не бъдат продадени

16:32 | 30.10.24 г. 2
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Изпитващият затруднения имотен сектор в Китай може да не започне да се възстановява до второто полугодие на следващата година дори с новите мерки за стимулиране, прогнозират три компании за анализи този месец, пише CNBC.

След месеци на мерки за стимулиране на пазара китайският президент Си Дзинпин оглави в края на септември заседание на високо равнище, на което беше обещано да „се спре спадът на имотния пазар“. По-рано този месец финансовото министерство въведе още мерки, които целят да стабилизират сектора.

„Най-сетне се намираме в повратна точка в низходящата спирала на жилищния пазар благодарение на всеобхватния и координиран пакет от мерки за смекчаване на политиката“, коментираха анализатори на Goldman Sachs в доклад от 22 октомври, озаглавен: „Перспективи пред китайските недвижими имоти през 2025 г.: Дъното се вижда“.

„Този път е различно от предишните откъслечни мерки за смекчаване“, отбелязват авторите на доклада. Те очакват цените на имотите в Китай да се стабилизират в края на 2025 г. и да нараснат средно с 2% две години по-късно. Продажбите на имоти и новопостроените жилища вероятно няма да се стабилизират до 2027 г., прогнозират анализаторите на Goldman.

S&P Global Ratings и Morgan Stanley също публикуваха този месец доклади, в които прогнозират, че пазарът на недвижими имоти в Китай ще достигне дъното през второто полугодие на 2025 г.

„Ако правителството продължи да отдава приоритет на подкрепата за финансирането на строителните компании и освобождаването им от наличности, смятаме, че продажбите на имоти и цените може да се стабилизират към втората половина на 2025 г.“, коментира Едуард Чан, директор на S&P Global Ratings, в бележка от 17 октомври. Той предупреди, че може да мине време, преди политиките да дадат желания ефект.

Властите в Пекин дадоха ясно да се разбере, че усилията в подкрепа на изпитващия затруднения имотен сектор са на второ място след целта за подкрепа на напредналото промишлено производство като нов двигател на растежа. Но това не е лесно постижимо, тъй като имотите преди време съставляваха една четвърт от брутния вътрешен продукт и бяха свързани както с богатството на домакинствата, така и с финансите на местните власти. Задлъжнелите строителни компании в Китай все повече не успяват да построят предварително продадени жилища, подкопавайки нагласите на потребителите.

Анализаторите ще следят внимателно заседанието на парламента следващата седмица за подробности относно фискалните разходи за намаляване на наличностите от жилища.

Goldman прогнозира фискални разходи за още 8 трлн. юана (1,12 трлн. долара) от правителството, които все още не са обявени.

„Без подобни стимули забавянето на имотния пазар може да продължи още три години“, предупреждават анализаторите на Goldman. Те твърдят, че подобна подкрепа ще е нужна, за да се отговори на ликвидните проблеми на строителните компании, да се намалят непродадените наличности от жилища и да се осигури излизането на пазара на предварително продадени незавършени жилища.

Жилищата в Китай обичайно се продават, преди да бъдат завършени. Този бизнес модел се оказа неустойчив, след като Пекин ограничи силната зависимост на строителните компании от поемането на дълг, за да растат, а търсенето от купувачите намаля със забавянето на икономическия растеж.

По данни на Nomura от края на миналата година около 20 млн. предварително продадени жилища в Китай остават незавършени. Миналия месец официални представители посочиха, че около 4 млн. жилища са били завършени и са доставени на купувачите тази година и обещаха на ускорят финансовата подкрепа.

През юни, още преди обявяването на новите стимули, Morgan Stanley очакваше освобождаването от наличности да доведе до „възстановяване на търсенето на имотни заеми в края на 2025 г. или през 2026 г.“.

Анализатори очакват около 30% от непродадените наличности никога да не бъдат продадени, а това ще изисква банките или неуточнени дружества да поемат разходите.

Стабилизирането на имотния пазар не означава пълно възстановяване. Анализаторите прогнозират, че евентуалният ръст на продажбите и на новото строителство ще остане вял през следващите години.

S&P очаква продажбите на имоти в Китай да намалеят до около 9 трлн. юана или по-малко тази година, след което да спаднат още до 8 трлн. юана през 2025 г., под половината от нивото на продажбите на стойност 18 трлн. юана през 2021 г.

Анализаторите отдават спадовете на продажбите на увеличението на наличностите от непродадени жилища, които продължават да оказват натиск върху строителните компании да намаляват цените, за да привлекат купувачи и да ограничат наличностите.

Броят на новите строителни проекти е намалял с 42% през 2023 г. спрямо връхната им точка през 2019 г. и е отбелязал нов спад от 23% на годишна база през първите осем месеца на 2024 г., сочи анализът на S&P Global на база официални данни от Националната статистическа служба.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:48 | 30.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 6
Алехандро
преди 1 месец
...че някоя голяма Американска компания затваря врати и се мести в Китай. Сега такова нещо няма. Напротив, от стратегичски мотиви САЩ местят веригите на доставки обратно на континента. В САЩ, Канада или най-вече Мексико. Този процес е толкова силен, че дори и Китайски компании сега се местят в Мексико.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 6
Алехандро
преди 1 месец
След като им се спука имотния балон, 80% от банките им и 90% от локалните правителства и кметства са де факто в банкрут. Просто Партията не дава този процес да започне и да завърши. Сега всички седят и чакат нещо да стане от самосебе си.. А което е и по-лошо - Си се върна към старата Комунистичска практика - да засекретява всички данни и да лъже в статистиката. Затова сега е все едно дали ще каже 4 или 5% или 8% ръст. Никой не му вярва. Докато преди години всяка седмица имаше съобщения,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още