Индустрия на бизнес имотите в САЩ настоява данъчните облекчения и стимули, защитавани от бившия републикански президент Доналд Тръмп, да продължат и при следващата администрация в момент, когато секторът изпитва затруднения с нарастващи просрочия по заемите, рекордни свободни площи и по-високи разходи за финансиране, предава Ройтерс.
Бизнес имотите са особено уязвими от по-високите данъци, тъй като високите фиксирани разходи прави по-трудно компенсирането им по друг начин, съобщават групи от индустрията. Те допълват, че собствениците им най-вече държат ключови данъчни облекчения да бъдат запазени през следващите години.
„Не ни вредете“ е най-голямото мото на имотните организации“, казва Дейвид Маккарти, управляващ директор и ръководител на законодателните въпроси във Commercial Real Estate Finance Council. „Тъй като по своето естество недвижимите имоти не са много ликвидни, всичко, което повишава разходите сега, идва в най-лошия възможен момент“, допълва той.
Тръмп заяви, че ще направи данъчните си облекчения постоянни, но не е уточнявала намеренията си по други мерки. Много от данъчните му облекчения от 2017 г. изтичат следващата година.
До момента даренията в предизборната кампания от финансовия, застрахователния и имотния сектор са в полза на Тръмп с 234,9 млн. долара за бившия президент спрямо 117 млн. долара за вицепрезидента Камала Харис от Демократическата партия, сочат данни на компанията OpenSecrets.
Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти също е дарила повече пари на републиканците с 5,2 млн. долара спрямо 3,9 млн. долара за демократите.
„Независимо кой е на поста през януари, ще трябва да се бори с данъчните облекчения..., изтичащи в края на 2025 г., и искаме да ги запазим“, заяви Ерин Стакли от асоциацията.
Сред мегадонорите от имотния сектор, които са подкрепили Тръмп, са Bigelow Aerospace на хотелиера Робърт Бигълоу, която е дарила 14,2 млн. долара на Комитета за политически действия на Тръмп, сочат данните на OpenSecrets.
Инвестиционната компания Cantor Fitzgerald на Хауърд Лутник е дарила най-малко 6 млн. долара на комитета. Лутник е съпредседател на преходния екип на Тръмп.
Сред мегадонорите от имотния сектор, които подкрепят Харис, са Дебора Саймън от Simon Property Group, която е дарила най-малко 1 млн. долара, и ръководителят на Worthe Real Estate Group Джеф Уорт, който също е предоставил най-малко 1 млн. долара, сочат данните на OpenSecrets.
Данъчни облекчения
Макар някои да виждат признаци, че пазарът е достигнал дъното, други твърдят, че бизнес имотите се нуждаят от време, за да се възстановят от високите лихви и тенденциите за работа от вкъщи. Догодина собствениците на бизнес имоти ще трябва да изплатят дълг на обща стойност 1 трлн. долара, ще трябва да се справят също с ръст на просрочията по обезпечени с ипотека ценни книжа в офис сектора до 11% и с рекордни свободни офис площи в градските центрове, сочат данни на рейтингови агенции. Намаляващите лихви може да предложат ограничено успокоение.
„През последните 18 месеца... оперативните разходи... нараснаха значително, а същевременно наличието на капитал и кредити намалява“, казва Джеф ДеБоер, главен изпълнителен директор на групата Real Estate Roundtable, сред чиито членове са Blackstone, Brookfield Property Partners и Starwood Capital Group. „Всичко това създава напрежение и предизвикателства на пазара на бизнес имоти“, допълва той.
Друг ключов въпрос за индустрията е намирането на решение за празните офис сгради в САЩ. Превръщането им в жилища - предложение, което Харис подкрепя, е идея, която е реалистична само за около 10% от наличностите от офиси в САЩ, смятат групи от индустрията.
Тръмп не е подкрепил официално идеята за превръщането на офисите в жилища.
„Това в момента е въпрос номер едно, две и три, тъй като засяга целия имотен пазар“, коментира Дейвид А. Насатир, президент на адвокатската кантора Obermayer Rebmann Maxwell & Hippel LLP.
преди 16 часа Ако Тръмп спечели ще има отново революционни действия по отношение на икономиката и търговията, не само засягащи САЩ отговор Сигнализирай за неуместен коментар