IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цените на жилищата в Германия скоро ще започнат отново да растат

Те се понижиха с близо 14% спрямо връхната им точка през второто тримесечие на 2022 г.

11:24 | 29.08.24 г. 4
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Цените на жилищата в Германия ще се стабилизират през идните месеци и ще нараснат с 2% през 2025 г., подкрепени от пониженията на лихвите, а наемите се очаква да се повишат по-бързо, сочи допитване на Ройтерс сред анализатори.

Пазарът на недвижими имоти в Германия, подобно на пазарите в други страни, процъфтяваше във времето на ултраниските лихви по жилищните заеми по време на Covid пандемията. Но германският пазар отчете най-тежката си корекция от десетилетия, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши лихвите с най-бързия темп в историята.

Цените на жилищата спаднаха със 7,2% миналата година, най-голямото намаление от първото публикуване на официални данни през 2000 г., и се понижиха с още 1,1% през първото тримесечие на тази година спрямо предишното.

Те са се понижили с близо 14% спрямо връхната точка през второто тримесечие на 2022 г., след като се повишиха с близо 25% по време на пандемията.

ЕЦБ понижи лихвите през юни и се очаква да пристъпи към ново понижение следващия месец, а това води до средно заключение от 12 анализатори, участвали в допитването между 19 и 26 август, че ръстът на цените е съвсем близо.

Средните цени на жилищата в Германия, които намаляха с 5,7% на годишна база през първото тримесечие, ще спаднат с 1,4 на сто тази година, което е леко подобрение спрямо свиването с 2%, прогнозирано през май.

Очаква се цените на жилищата да се повишат съответно с 2% и 3% през 2025 и 2026 г.

Тези прогнози до голяма степен се основават на очаквания за ново понижаване на лихвите по заемите. ЕЦБ ще понижи депозитната си лихва два пъти тази година и четири пъти през 2025 г., сочи отделно допитване на Ройтерс сред икономисти.

„Първото понижаване на основната лихва от ЕЦБ през юни и очакването за ново понижение вече спряха спада на отпуснатите жилищни заеми и създадоха условия за възстановяване на търсенето на жилища“, коментира Холодилин Константин от DIW Berlin.

„Стагниращото строителство наред с продължаващата имиграция насърчават ръстовете на търсенето и откриват пътя към повишаване на цените на жилищата през идните години“, допълва той.

Достъпност

9 от 12 респонденти са заявили, че достъпността на покупките за купувачите на първо жилище ще се подобри през идната година. Перспективата за допълнителна подкрепа от правителството също създава добра основа за очакваното обръщане на пазара.

Германският канцлер Олаф Шолц трябва да се срещне с политици, министри и представители на сектора през декември в опит за разрешаване на кризата. Сходна среща миналата година не доведе до значителни конкретни действия.

Не се очаква перспективите за подобряване на достъпността на жилищата за покупка да намали значително натиска върху цените на наемите на германския имотен пазар, който преди периода на нулеви лихвени проценти беше доминиран от наемателите.

Наемите са се повишили с над 20% през второто полугодие на 2023 г., сочат данни на консултантската компания JLL, публикувани по-рано тази година.

Очаква се средните наеми на градски жилища да нараснат по-бързо от цените през следващата година с покачване между 4% и 6%, сочи средната оценка на анализаторите.

„Заради напрегнатото положение в строителния сектор, стагнацията при новото строителство и едва постепенно подобряващата се достъпност на имотите за покупка положението на наемния пазар не се очаква да се успокои скоро“, коментира Карстен Бржески, глобален ръководител на макроанализите в ING.

„В резултат на това очакваме наемите да продължат да растат по-бързо от цените на жилищата през идните 1-2 години“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:24 | 29.08.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

4
rate up comment 20 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 2 месеца
Не лихвите трябва да падат а цените на активите. Ниските лихви изстреляха цените на активите в небесата и ги направиха недостъпни за масата хора. Всички големи централни банки го разбират но грешката която направиха може да се поправи само с много болка. Правителствата обаче не са съгласни да губят електорат. Капитализмът вече не съществува. Тази манипулация на пазарите ще свърши когато нещо се счупи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 2
Az_Kocho
преди 2 месеца
Пазарите няма да се върнат към бума от 2021-2022 без възобновяването на печата на пари и нулевите лихви. Това няма да се случи в близкото десетилетие освен ако няма някаква огромна катастрофа, нещо като метеорит да удари земята например.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
Az_Kocho
преди 2 месеца
Ипотечните лихви паднаха до 6,50%, най-ниското ниво от май 2023 г., според Асоциацията на ипотечните банкери днес. Но вместо да възобнови търсенето на жилища от купувачи, които се нуждаят от ипотеки, тези намаляващи лихви накараха потенциалните купувачи да изчакат лихвите по ипотечните кредити да спаднат още повече и цените на жилищата да паднат, тъй като цените са твърде високи и съответно търсенето спадна допълнително, като молбите за ипотеки за закупуване на жилище спаднаха към историческите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 3
Az_Kocho
преди 2 месеца
Намаляването на лихвите изобщо не е гаранция за възобновяването на растежа на продажбите. Канада намали два пъти лихвите а пазара във водещия град Торонто е сринат. Сделките в цялата страна са надолу. Същото за сащ. Още в края на 2023 пазарите разхлабиха лихвите по кредитите въпреки че Фед все още не е намалил. Ипотечните лихви паднаха до 6,50%, най-ниското ниво от май 2023 г., според Асоциацията на ипотечните банкери днес. Но вместо да възобнови търсенето на жилища от купувачи, които се нуждаят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още