1039 жилищни сгради с 5090 жилища в тях са били въведени в експлоатация у нас през второто тримесечие, сочат предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).
77,1% от въведените в експлоатация новопостроени жилищи сгради през второто тримесечие са със стоманобетонна конструкция, а 18,2% са с тухлена. С друга са 4% от новопостроените жилищни сгради, а само 0,7% са панелните жилищни сгради. 75,5% е делът на новопостроените къщи, следвани от жилищните кооперации с 16 на сто.
Бургаска област е лидер в страната с 1027 въведени в експлоатация жилища, следвана от София-столица с 967 жилища. Статистическият институт обаче уточнява, че поради смяна на източника на информация за София данните се отнасят само за районите „Витоша“, „Връбница“, „Възраждане“, „Младост“, „Надежда“, „Подуяне“, „Сердика“ и „Студентски“. Поради отказ за предоставяне на информация от останалите районни администрации, въведените в експлоатация новопостроени сгради на техните територии не са включени в статистиката.
Източник: НСИ
Във Варненска област през второто тримесечие са въведени в експлоатация 711 жилища, а Пловдив – 607.
Най-висок е делът на новопостроените жилища с две стаи (39,4%), следват тези с три стаи (33,8%), а най-нисък е делът на жилищата с шест и повече стаи – 2,8%.
Общата полезна площ на новопостроените жилища през второто тримесечие е 430,7 хил. кв. м, а жилищната площ – 328,2 хил. кв. м. Средната полезна площ на едно новопостроено жилище e 84,6 кв. м.
Най-голяма средна полезна площ на едно новопостроено жилище е регистрирана в областите Ловеч – 168,2 кв. м, и Русе – 160,6 кв. м, а най-малка - в областите Видин – 63 кв. м, и София (столица) – 70,8 кв. м.