IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Имотната криза в Германия ще вземе още жертви

Ще видим изключително голям брой фалити през идните няколко месеца, може би дори години, прогнозира ръководителят на Vonovia

13:17 | 12.07.24 г. 3
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Имотната индустрия в Германия, която навлезе в трета година на сътресения, е изправена пред още проблеми в бъдеще, тъй като се очаква нови компании да фалират, предупреди главният изпълнителен директор на най-голямата имотна компания в страната Vonovia, цитиран от Ройтерс.

Мрачната оценка на Ролф Бух, ръководител на Vonovia и един от имотните титани в страната, е в противоречие с надеждите за предстоящо преобръщане в момент, когато секторът преминава през най-тежката си криза от едно поколение насам.

„Ще видим изключително голям брой фалити през идните няколко месеца, може би през идните няколко години. Вече ги виждаме днес“, заяви Бух пред журналисти. „Ще става по-тежко“, допълни той.

Години наред ниските лихви и силната икономика поддържаха бума на имотния сектор в Германия, който допринася със 730 млрд. евро на година към икономиката на страната, или близо една пета от БВП на Германия.

Бумът свърши, когато ширещата се инфлация принуди Европейската централна банка бързо да повиши лихвите по заемите. Финансирането за недвижими имоти пресъхна, сделките замръзнаха, проектите бяха блокирани, големи строителни компании фалираха, а някои банки изпитаха сътресения.

Индустрията призова властите в Берлин да се намесят.

Бух изгради Vonovia чрез поредица от придобивания на стойност милиарди евро, като натрупа планина от дълг, но когато започна имотната криза, компанията беше принудена да продаде множество жилища.

Vonovia, която притежава около 550 хил. апартамента, намали стойността на имотите си с почти 11 млрд. евро през 2023 г., с което записа загуба от 6,7 млрд. евро, най-голямата в историята ѝ.

Тя е понижила стойността на имотите си с над една пета от 2022 г. насам, когато лихвените проценти започнаха да растат, засягайки цените.

Бух заяви, че сега Vonovia е приключила с големите отписвания на стойност, но допълни, че са възможни още малки корекции.

Неотдавнашното понижаване на лихвите от ЕЦБ предизвика надежди за съживяване на сектора, но някои ръководители все още са предпазливи.

„Дали ЕЦБ ще промени леко лихвите, или не, това няма да преобърне тенденцията за имотите“, коментира Матиас Дан, член на борда на директорите на компанията Deka, eдна от най-големите компании за управление на активи в Германия с инвестиции в имоти на стойност 55 млрд. евро.

Високите лихви ще запазят финансирането скъпо, а съживяването на продажбите на сгради е „по-бавно от очакванията“, отбелязва Дан.

Германия е най-големият пазар за инвестиции в недвижими имоти в Европа. Оборотът от сгради чрез продажби, който често характеризира стабилен пазар, почти замръзна и сега се възстановява много постепенно.

Консултантската компания JLL съобщи тази седмица, че обемът от сделки в най-голямата икономика в Европа е нараснал с 10% през първото полугодие на 2024 г. спрямо ниското ниво миналата година.

Офисите са особено тежко засегнати и германската банка LBBW съобщи в доклад в сряда, че ниският оборот от сделки показва риск от „натрупване на продажби на проблемни активи, които може да залеят пазара по-късно“.

Зрелищният срив на имотната империя на Рене Бенко Signa е един от най-драматичните епизоди, показващи проблемите в индустрията.

Но слабостта на пазара на бизнес имоти в САЩ, където офисите все още са празни след пандемията, и проблемите на големите строителни компании в Китай насочват вниманието към сектора.

Лошите новини продължават в Европа. Миналия месец небостъргач във Франкфурт, където се намират германската централна банка и компанията за управление на активи Deka, обяви несъстоятелност.

Имотната компания Demire, която е собственост на Apollo, съобщи, че води разговори с инвеститори за преструктурирането на 500 млн. евро в облигации. Тя допълни, че не успява да се договори с банка за заем.

Наемите нарастват значително, тъй като имигранти се стичат в Германия, чужденци искат да работят там, а жилищното строителство на практика е замръзнало, като свива предлагането на жилища.

Vonovia се насочва към хора със средни и ниски доходи, като предлага достъпни наеми, и Бух заяви, че има ожесточена конкуренция за апартаменти. „Пазарът на апартаменти ще се влошава“, очаква той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:17 | 12.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

3
rate up comment 13 rate down comment 15
rainmaker
преди 5 месеца
Заглавието е подвеждащо. Имотна криза няма, има криза при строителните предприемачи и компаниите за управление на имоти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 20
khao
преди 5 месеца
прочетох статията и не разбрах къде е июотната криза.... някъв си рентиер щял да фалира защото управлявал лошо компанията си... и къде е проблема???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 54 rate down comment 5
nkavrakov1982
преди 5 месеца
Смятайте какво ще е в България
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още