Все повече потребители в еврозоната изпитват затруднения да плащат задълженията си, свързани с жилищата им, след години на инфлация над целевата, както и поради по-високите разходи по заемите. Това сочи ново проучване на Европейската централна банка, цитирано от Bloomberg.
Делът на домакинствата с по-ниски доходи, които очакват да закъснеят с плащанията за комунални услуги или наем, е нараснал до над 20% през първото тримесечие на годината от около 15% през 2023 г., посочват в статия в бюлетина на ЕЦБ изследователите Омирос Кувавас и Десислава Русинова. За плащанията по ипотечни кредити показателят се е увеличил почти двойно до 30%.
Снимка: Bloomberg L.P.
"Като се имат предвид настоящите и бъдещите последици както от повишените лихвени проценти, така и от загубата на покупателна способност поради инфлацията, способността на домакинствата да посрещат разходите си, свързани с жилищата им, и ипотечните плащания е източник на безпокойство", се казва в статията.
Повишаването на лихвените проценти с цел ограничаване на инфлацията се отрази особено силно на пазара на недвижими имоти, където новите инвестиции рязко намаляха. Това увеличи натиска върху наемите, които бяха ограничени в много европейски градове дори преди скока на потребителските цени.
ЕЦБ вероятно ще започне да понижава лихвите през юни, като някои членове на Управителния съвет и много централни банкери в региона са обезпокоени, че строгата парична политика затруднява прекомерно много икономиката на 20-те държави във валутния съюз.