Българската компания „Тобо Груп“ строи жилищен комплекс и търговски център в Кигали, столицата на Руанда. Това съобщи в предаването „ИмоТиТе“ на Bloomberg TV Bulgaria инж. Георги Шопов, управител на строително-предприемаческата компания.
„Спряхме се на Африка, защото това е нов пазар с много младо население и там всичко се развива бурно. Средната възраст на жителите на Руанда е 21 години, докато в Европа е близо два пъти по-висока“, направи сравнение той и обясни избора за насочване на бизнеса след преценка, че инвестиции в страната правят големи компании като Wolksvagen, например, с построяването на автомобилен завод.
Предприемачът посочи, че други индиректни показатели за развитието на страната и стандарта на живот също са повлияли на избора – броят на самолетните полети от и за Руанда, състоянието на автомобилния парк. „Руанда е определяна като „Швейцария на Африка“, защото правителството насърчава изключително много развитието на икономиката, бизнеса, търговията и съвременните технологии. В областта на кадастъра, регулацията и административното обслужване са доста преди Европа“, направи сравнение инж. Шопов.
По думите му, африканската страна държавата стимулира иновативни технологии в строителството, свързани със зелената енергия – фотоволтаични панели, термопомпи, затова и в Руанда се намира един от най-големите соларни паркове в Африка.
„Ние сме инвеститори, собственици на терена, проектанти, строители и продавачи. Първият ни обект е комплекс със сто жилищни единици и обща разгъната застроена площ (РЗП) 14 хил. кв м. Проектът е на престижно място в Кигали, като планираме да го завършим след година и половина. Другият обект е търговски център на три нива“, уточни Георги Шопов.
Той посочи предимствата при строителството в африканската страна – има изградена държавна система в Руанда, която оценява инвестиционното намерение, подкрепено с техническите и финансовите параметри на проекта. Проектът се разглежда от публична институция, която определя каква ще е ползата за държавата и обществото, колко работни места ще се създадат, какви данъци ще влязат в хазната, и едва тогава „светкавично“ издава разрешителното.
Предприемачът обясни как се реализира даден проект. „Две седмици отнема процедурата от входирането на проекта до получаването на разрешение за строеж в Кигали, докато в София този период е между 6 и 9 месеца (без регулационен план). Промените в кадастъра и регулацията, както и строителното разрешение, се издават по електронен път в Руанда", отбеляза Шопов. „Не ми се е наложило един път да отида в общината – не познавам нито кмета на района, нито главния архитект. Има сериозен екип, който проверява техническата част на проекта. В рамките на няколко седмици имаше забележки и след отстраняването им беше издадено строително разрешение“, посочи той.
Предприемачът посочи, че контролът на държавата там е главно по време на строителството. В Руанда не може да се налее бетон или да се изпълни конструкция, без тя да е приета от държавен служител, което показва, че контролът не е на хартия, а реално на строителния терен.
Георги Шопов прогнозира, че жилищно строителство в Руанда има огромен потенциал заради ръста на населението. „Жизненият стандарт също се увеличава непрекъснато, следвайки ръста на икономиката. Има най-важното за един бизнес – пазарът. Остава да осигуриш финансиране и система/екип, който да реализира съответния продукт“, обясни защо е успешен моделът на инвестиране предприемачът.
Какви са изискванията за строителството на жилищни сгради в Руанда? Защо строителните материали в африканската страна са два пъти по-скъпи, отколкото в България? Какво искат да видят новодомците в апартаментите? Защо не се купуват често жилища „на зелено“?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости в предаването "ИмоТиТе" може да гледате тук.
преди 8 месеца Браво! отговор Сигнализирай за неуместен коментар