Министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков призова гражданите при съмнения за манипулиране на данни в сертификатите на сградите, кандидатстващи за саниране, да подават сигнали до министерството.
„В този случай аз ще изпратя документите на контролния орган, както и на Европейската прокуратура. Ако има манипулация на данни, това означава документна измама, насочена към неправомерно усвояване на европейски средства“, заяви Цеков пред Нова телевизия. Той допълни, че до момента не е подаден нито един конкретен сигнал за неверни данни в сертификатите на сградите.
Около три хиляди жилищни блока в страната се нуждаят от саниране. Преди седем -осем години бяха пет хиляди. По националната програма за саниране бяха обновени около 2100 блока, посочи регионалният министър.
Към 31 май миналата година са подадени 3068 заявления за саниране по програмата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Одобрени са 756. Още от самото начало е ясно, че ресурсът от 1 милиард и 129 млн. лв., предоставен по ПВУ, няма да е достатъчен, за да удовлетвори всички потребности. Подадените проектни предложения са на стойност близо 4 милиарда лв. Става въпрос за процедура с конкурентен подбор и всеки един проект се конкурира с всеки друг проект не само на територията на цялата страна, а дори и в същата община, поясни министърът.
Той допълни, че срокът на втория етап за кандидатстване за саниране, който изтича на 16 януари, ще бъде удължен. Това ще бъде обявено веднага след изтичането на срока, като вероятно той ще бъде удължен до края на февруари тази година.
Финансирането за втория етап е 282 милиона лв., посочи Андрей Цеков, като уточни, че по указания на Европейската комисия 20% от стойността на санирането на одобрените сгради ще е самофинансиране.
В края на миналата седмица омбудсманът Диана Ковачева предприе действия след редица жалби заради отхвърлени проекти за безплатно саниране на жилищни сгради. В жалбите до обществения защитник гражданите заявяват, че не са съгласни с оценките на предложенията за изпълнение на инвестиция и ги считат за несправедливи, като изразяват съмнение за обективността на обследването за енергийната ефективност на кандидатстващите сгради, по отношение на което не се упражнява контрол.
Автомагистрала „Тракия” ще се разшири с по едно платно в посока, обяви Цеков. Това ще се случи в трасето между София и Пловдив. Министерството е подготвило обществена поръчка за идеен проект. Предстои той да бъде пуснат през февруари. Реалното строителство обаче се очаква да започне след поне три години, посочи Цеков.
Магистрала „Европа” се очаква да бъде завършена в края на 2024 година. „Убеден съм, че ще успеем да завършим и участък 1 от магистрала „Хемус” и съществено да бъдат приключени работите и по участък 3”, каза още министърът. Очаква се до края на годината общо 40 или 50 км от автомагистралата да бъдат готови.
Не се планира поскъпване на винетките и на тол таксите у нас, посочи още регионалният министър.
Във връзка с предстоящата ротация в правителството Цеков каза, че разговори с министри относно ротацията не се водят. Министрите се оценяват от премиера акад. Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел, след което се провеждат разговори с политическите партии. На въпрос иска ли да остане на поста си, той отговори: „Искам да си довърша работата“.