IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България вече е шеста в световна класация на най-бързо растящите жилищни пазари

Страната ни се изкачва от девето място през второто тримесечие в индекса на консултантска компания

11:11 | 14.12.23 г. 5
Снимка: Pexels.com
Снимка: Pexels.com

България продължава да се изкачва в индекса на консултантската компания Knight Frank за цените на жилищата. През третото тримесечие страната ни заема шесто място по най-бърз темп на покачването им сред 56 страни.

У нас цените на жилищата са нараснали с 10,7% на годишна база, като Knight Frank използва за страната ни данни на Националния статистически институт (НСИ) за второто тримесечие, тъй като за третото тримесечие ще бъдат публикувани на 22 декември.

Преди България в глобалната класация, доминирана от страни от Югоизточна Европа, са само Турция, Хърватия, Гърция, Колумбия и Северна Македония, а в десетката попадат още Мексико, Португалия, Словения и Полша. 

Цените на жилищата в света продължават да постигат ръст въпреки усилията на централните банки за борба с инфлацията чрез по-високи лихви, пише консултантската компания. Средният годишен ръст на цените на жилищата е достигнал 3,5% и се доближава до десетгодишното средно равнище преди пандемията от 3,7 на сто.

Сред 56-те изследвани пазара 35 отчитат годишен ръст на цените, а 21 отбелязват спадове. Темпът на покачване на цените сред пазарите достигна връх от 10,9% през първото тримесечие на 2022 г., след което рязко се забави до 2,2 на сто през второто тримесечие на тази година. Ускоряването на ръста през последното тримесечие се дължи на стабилизирането на цените, включително в страни като Великобритания и САЩ. Тези пазари имат устойчиви цени въпреки по-високите лихви по ипотечните кредити, а причината е в недостига на налични имоти за продажба, отбелязва Knight Frank.

Въпреки най-бързото покачване на лихвите в историята цените на жилищата намаляха леко само в началото на тази година и оттогава се върнаха към растеж, а сега са с 3,5% над връхната си точка през 2022 г., коментира компанията. Дори коригирани спрямо инфлацията, реалните цени на жилищата са само с 2% под връхната точка през 2022 г. въпреки по-високите лихви.

Устойчивостта на цените на жилищата компанията обяснява с ограниченото предлагане, нарасналите спестявания на домакинствата и силния ръст на заплатите. В страни като Великобритания ръстът на заплатите изпреварва темпа на инфлацията.

Но основното притеснение за пазарите е свързано с по-бавното възстановяване на обемите от продажби. В развитите икономики продажбите са намалели с 15% до 25% спрямо връхната си точка през последно време. Отсъствието на ценова корекция означава, че се очаква това ограничение за активността да се запази вероятно през цялата 2024 г., а може би и през голяма част от 2025 г. Според прогнозите активността ще се възстанови, едва когато лихвите намалеят значително.

Турция остава на първото място в индекса на Knight Frank, което държи от първото тримесечие на 2020 г., и отново отчита най-силния ръст на жилищните цени с 89,2% на годишна база и 18,1 на сто на тримесечна.

Югоизточна Европа заема пет места в топ десет, като Хърватия отчита годишен ръст на цените от 13,7% и заема второ място в класацията, следвана от Гърция с ръст от 11,9 на сто. Северна Македония е пета в подреждането с поскъпване на жилищата от 11% на годишна база през третото тримесечие.

Япония е най-добре представилата се страна в Азиатско-Тихоокеанския регион с годишен ръст от 6,3%, следвана от Индия с 5,9 на сто.

В САЩ цените на жилищата са отбелязали ръст от 1,3% през третото тримесечие, движени от растящите лихви по ипотечните кредити, които създават предизвикателства с достъпността, както и високото търсене и ограниченото предлагане.

В дъното на класацията е Швеция с годишен спад на цените от 11,1%, следвана от Словакия с понижение от 10,1%, Финландия с 9,6% и Хонконг с 8,7 на сто. В момент, когато Швеция се бори с икономическа рецесия и растящи лихви по заемите, цените на жилищата в скандинавската страна отново навлязоха в траекторията на годишен спад.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:12 | 14.12.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

5
rate up comment 29 rate down comment 11
мрънмрън
преди 10 месеца
Направете данъка за 3то жилище над 1000лв и гледайте колко жилища или ще се прехвърлят веднага или ще са за продан. Вържете всички брокери към национална база, където да е ясно кои жилища са под наем и кои не, за кои се плаща данък печалба и всичко ще цъфне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 40 rate down comment 8
Gna
преди 10 месеца
Много яко. А по демография и покупателна способност на кое място сме 106 ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 14
nkavrakov1982
преди 10 месеца
Най-важното нещо , е че високите вече лихвени нива ,тепърва ще имат своето отражение и на цените на имотите и на пазара ,исторически времето за корекция е 18-24 месеца след като Централните банки започнат да вдигат лихвите - 2006-2008 година е идеалната картина за този процес,след вдигането което мина ,лихвите остават високи БЕЗ да се свалят ,инфлацията пада и в един момент картинката е спад в инфлацията и високи лихви + скъпи кредити и ръст на безработицата ,за последните 70 години това е !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 10
nkavrakov1982
преди 10 месеца
В развитите икономики продажбите са намалели с 15% до 25% спрямо връхната си точка през последно време. Отсъствието на ценова корекция означава, че се очаква това ограничение за активността да се запази вероятно през цялата 2024 г., а може би и през голяма част от 2025 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
Финанси виж още