Тя обясни, че данъчната оценка се определя от различни компоненти към Закона за местните данъци и такси. „Включени са няколко компонента, като предложението е да се промени базата на данъчна основа, за да може данъчните оценки да достигнат пазарната цена на имотите“, посочи юристът.
По думите на Янчина в момента данъчната оценка е в пъти по-ниска от реалната продажна цена, а данъчните оценки не са актуализирани prez последните 10-20 години. В същото време ръстът в цените на имотите е около 50% за София и по-големите градове в страната.
„Законодателните промени са предложени от Националното сдружение на общините“, отбеляза адвокат Янчина и добави, че именно общините искат актуализиране на данъчните оценки, за да получават по-големи приходи от данък "сгради".
"Това ще доведе до увеличаване на такса "битови отпадъци", тъй като те са обвързани с данъчната оценка на един имот. Може би през 2025 г. ще бъдат измислени по-справедливи схеми, защото в момента данък "битови отпадъци" се определя на база данъчна оценка, независимо колко души живеят в едно жилище", обясни още юристът.
Много хора предпочитат да изповядат сделка на база данъчната оценка, защото заплащат по-малки такси. „Това крие големи рискове и съветвам всички да изповядват сделката на реалната продажна цена. Ако впоследствие се стигне до отстраняването им от имота, ще получат само цената, която е записана в нотариалния акт, а не реално заплатената цена", предупреди адвокатът.
От какво зависи данъчната оценка? Къде се събира информация за извършените сделки?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.