Набраните средства от фондове за частни капиталови инвестиции в недвижими имоти са спаднали рязко през третото тримесечие, тъй като по-високите лихви са охладили апетита на инвеститорите към риск, съобщава Bloomberg.
В света са били набрани 18,2 млрд. долара от 61 фонда в трите месеца до септември, спад със 71% спрямо второто тримесечие, когато 117 фонда набраха 63,4 млрд. долара, сочат данните на компанията Preqin. Това е най-бавният темп на затваряне на фондове в сегашния цикъл на повишаване на лихвите, допълва компанията за анализи.
Набирането на средства за инвестиции в недвижими имоти в света намалява рязко през третото тримесечие. Графика: Bloomberg LP
Имотните пазари в света са обхванати от сътресения, тъй като повишаването на лихвите от централните банки увеличава разходите за обслужване на дълговете. В същото време цените на някои видове имоти намаляха, свивайки възвръщаемостта, която инвеститорите могат да очакват, особено за офиси, които пострадаха от по-високата тенденция за работата от разстояние.
„Възможностите за инвестиции могат да предложат стабилен приток на нетни приходи и ясните пътища за излизане от инвестиция са много ограничени“, коментира Хенри Лам, вицепрезидент на отдела за анализи на Preqin. „Пазарните играчи обичайно възприемат подход на изчакване, докато пътят пред лихвите в бъдеще стане по-сигурен“, допълва той.
Насочените към Северна Америка фондове са съставлявали най-голям дял от набраните средства в света през третото тримесечие, въпреки че той е намалял до 70% спрямо 81% през предходните три месеца, сочи същият доклад. Делът на Азиатско-Тихоокеанския регион е нараснал до 24 на сто. Япония, където лихвите остават ниски, е била особено привлекателна за инвеститорите, отбелязва Preqin.
Фондовете, съсредоточени върху Европа и останалия свят, са набрали само 6% от общия капитал през третото тримесечие.
Несигурността относно лихвите ще продължи да натежава върху набирането на средства за недвижими имоти и сделките, счита Preqin. Но инвеститорите ще търсят видове имоти и пазари, които обещават по-сигурна възвръщаемост.
„В краткосрочен план, да кажем в следващите едно-две тримесечия, нагласите към инвестициите в недвижими имоти ще останат вяли. Както набирането на средства в световен план, така и сключването на сделки вероятно ще останат слаби“, прогнозира Лам.