Очаква се заръщане към нормални нива на световния пазар на индустриални площи през последните месеци на 2023 г., тъй като цикълът на повишаване на лихвите достига дъно, а инфлацията по света се охлажда, пише консултантската компания Savills.
Обемът на инвестициите в офиси в света остава под натиск, но в много райони купувачите започват да се завръщат.
В сектора на индустриалните и логистични площи анормалните години от 2020 до 2022 г. са заличени и през второто тримесечие на 2023 г. глобалните инвестиционни обеми са били с 10% над равнището им през същия период на 2019 г. Банчмарковата доходност от първокласни площи също е нараснала отново на някои пазари през второто тримесечие, но консултантската компания съобщава, че доходност от 5% в САЩ, Австралия и Великобритания започва да привлича отново инвеститори предвид перспективите за повече стабилност при лихвите през идните 12 месеца и продължаващия натиск към повишаване на наемите.
„Макар че активността е далеч от треската през последните няколко години, в редица големи индустриални портфейли, включващи някои от най-големите компании за управление на активи в света, бяха сключени сделки тази година. Според много показатели се връщаме към нивата преди COVID, а това показва, че пазарът е силен“, коментира Марк Русо, старши директор и ръководител на отдела за анализи на индустриалните площи в северноамериканския слон на Savills.
„В настоящия момент нашите очаквания са за връщане към стабилен ръст на наемите и ускоряване на активността на инвеститорите до края на годината, тъй като много от тях остават въодушевени, както винаги, към перспективите за растеж на сектора в средносрочен и дългосрочен план“, отбелязва още той.
Макар че обемите от инвестиции в офиси остават ниски, а през второто тримесечие отчетоха спад от 60% на годишна база, някои пазари започват да показват признаци на стабилизиране, констатира Savills. Въпреки ниските обеми от сделки все още има известна ликвидност, особено за по-малки терени, където разполагащи със значителни средства частни купувачи продължават да се възползват от липсата на конкуренция на пазара.
Според консултантската компания се наблюдават и първи признаци за завръщане на американски компании за частни капиталови инвестиции с участие в сделки. Бенчмарковата доходност от първокласни офис площи отново е нараснала в Сидни, Мадрид, Франкфурт и Лос Анджелис, въпреки че стабилизирането е по-очевидно в Азиатско-Тихоокеанския регион в сравнение с първото тримесечие. Лондон също показва признаци на стабилизиране при отсъствие на нова волатилност при лихвите.
„Обемите с офиси през последно време и данните за доходността все още не отразяват факта, че инфлацията вероятно е достигнала връх и че може би се доближаваме до края на повишаването на лихвите“, коментира Рашид Хасан, ръководител на глобалните трансгранични инвестиции в Savills.
„Има зараждащи се признаци, че страницата се обръща. Виждаме повече купувачи, отколкото продавачи на пазара, а това показва, че те очакват средата да се подобри. Освен това отбелязваме все повече примери на собственици, които рефинансират активи въпреки често неблагоприятните условия – фактът, че го правят, вместо да напуснат пазара, показва, че наистина очакват пазарът да се подобри“, допълва той.