Строителството в еврозоната е намаляло с 0,3% на годишна база през юни, а на ниво ЕС е останало непроменено, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
На годишна база основен принос за спада на строителството в еврозоната има сградното строителство, което се е понижило с 1%, докато гражданското и инженерното строителство е нараснало с 3,8 на сто.
На ниво ЕС сградното строителство също е намаляло с 1%, а гражданското и инженерното строителство е нараснало с 4,6 на сто.
Продукция в строителния сектор в ЕС и еврозоната. Графика: Евростат
Спрямо май сезонно изгладената продукция в сектор строителство се е свила с 1% в еврозоната, като основен принос за това има сградното строителство, което се е свило с 1,2%. Спад има и при гражданското и инженерно строителство, в което влиза и изграждането на инфраструктура, то е намаляло с 0,2 на сто.
В ЕС като цяло строителната продукция е намаляла с 0,6% на месечна база, като тя също е била тласната надолу от сградното строителство, което е намаляло с 0,9%. При гражданското и инженерно строителство е отчетен ръст от 0,5% спрямо май.
За сравнение, през май строителството нарасна с 0,2% в еврозоната и с 0,3% в ЕС.
Сред страните членки, за които са налични данни, най-голям месечен спад на строителната продукция отбелязват Германия (-2,8%), Франция (-2,5%), Унгария и Словакия (-1,4%). България е на пето място в негативната класация с месечен спад от 1,1%.
На обратния полюс е Румъния, където строителството е нараснало с 3,6% спрямо май, и Чехия с ръст от 2,5 на сто.
На годишна база най-голям годишен спад на строителната продукция е отчетен във Финландия (-5,2%), Унгария (-3,9%) и Австрия (-3,3%). И при това сравнение България е на пето място по спад в ЕС с 2,2%, изпреварена само още от Финландия и Германия.
Най-голям е годишният ръст на строителството в Словения с 24,9%, следвана от Румъния с 15,3% и Испания с 9,5 на сто.