Цените на жилищата в Обединеното кралство са отбелязали през октомври най-рязкото си понижение от почти две години, тъй като растящите лихви по ипотечните кредити и мрачните перспективи за икономиката потискат търсенето на Острова, съобщи Bloomberg.
По данни на британския ипотечен кредитор Halifax цените са спаднали с 0,4% на месечна база през октомври, което е трето понижение за четири месеца. Годишният темп на растеж се е забавил до 8,3% от 9,8%.
Изменение на жилищните цени във Великобритания на месечна и годишна база. Графика: Bloomberg
„Очаква се нарастващите разходи за живот в съчетание с вече ограничената достъпност на ипотечните кредити да продължат да оказват влияние върху нивата на активност“, коментира Ким Кинеърд, директор на Halifax Mortgages. „Икономическите насрещни ветрове носят много по-бавен период за жилищните цени.“
Данните потвърждават тези на конкурентния ипотечен кредитор Nationwide Building Society, който миналата седмица отчете, че цените са паднали с 0,9% - най-рязкото понижение от началото на пандемията.
Английската централна банка повиши лихвените проценти осем пъти през последната година след десетилетие на евтини разходи за заеми, които захранваха пазара на имоти. Лихвените проценти по ипотечните кредити в страната, които бяха около 1% само преди година, сега са над 6%, а централната банка очаква да се стигне до допълнителни повишения през следващите месеци.
Правителството на премиера Риши Сунак планира увеличения на данъците и съкращения на разходите, за да помогне на централната банка да овладее инфлацията и да възстанови доверието сред британските инвеститори, които избягаха от паунда и британските облигации миналия месец поради опасения около плановете на предишния премиер Лиз Тръс.
Дори след обратния завой в британската политика и спешната намеса на централната банка на пазара на облигации пазарните лихвени проценти за ипотеките остават упорито високи. Двугодишната ипотека с фиксиран лихвен процент все още е 6,45% през ноември, което оказва по-голям натиск върху вече намалените доходи на домакинствата.
„Въпреки че се очакваше забавяне след пандемията, несъмнено на жилищния пазар имаше значителен шок в резултат на минибюджета, който предизвика внезапно ускоряване на увеличенията на лихвите по ипотечните кредити“, посочва Кинеърд. „Последните събития насърчиха хората със съществуващи ипотеки да разгледат възможностите си, а някои потенциални купувачи на жилище да изчакат.“
Английската централна банка вдигна основната си лихва до 3% миналата седмица, прилагайки най-голямото затягане на паричната си политика от 33 години. Централните банкери са загрижени, че инфлацията на Острова е над 10% - най-високата от четири десетилетия и пет пъти над целевото равнище от 2%.
Очакванията на брокерите са, че пазарът на имоти в Обединеното кралство навлиза в период на продължително забавяне на цените, което може да стане отрицателно през следващите 12 месеца.